Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły

ROK SZKOLNY 2021/2022

24 - 26 listopada - Wycieczka klas IV - VIII do Poznania.

"Poznaj Polskę” to znaczy odwiedź Poznań .

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV-VIII pojechali na trzydniową wycieczkę do Poznania.
W trakcie pobytu w stolicy Wielkopolski spacerowaliśmy po Starym Rynku, gdzie wznosi się renesansowy ratusz. To najważniejszy i jednocześnie najstarszy budynek na Starym Rynku – przykład pięknej architektury renesansowej. W jego wnętrzach znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.
Wędrowaliśmy też po jednej z bardziej urokliwych części Poznania - dawnej wyspie katedralnej, po Ostrowie Tumskim. To tu na przełomie VIII i XIX wieku powstał pierwszy gród obronny. Tu też odbył się chrzest Polski i tu zbudowano pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich i katedrę.
Już o zmierzchu wędrowaliśmy po największym parku miejskim Parku Cytadela. To obszar około 100 ha znajdujący się w centrum miasta. Został utworzony na pozostałościach dawnej twierdzy pruskiej.
Zwiedziliśmy także Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku.
Innym punktem, który również odwiedziliśmy było Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne. Patrzyliśmy z podziwem na ekspozycję, która pokazuje bogactwo chrześcijańskiej kultury.
Nasze nogi zawędrowały też do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego – to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, które mieści się w centralnej części Starego Rynku. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego. Zdobi ją malarstwo batalistyczne.
Na koniec pojechaliśmy odwiedzić Kórnik z zespołem zamkowo – parkowym. To istniejąca od czasów średniowiecza rezydencja umiejscowiona na tle Jeziora Kórnickiego.
Bardzo miłym akcentem na zakończenie wycieczki było spróbowanie rogali świętomarcińskich. Ten smakołyk powstaje z ciasta półfrancuskiego i nadzienia z białego maku oraz bakalii. Dziś to jeden z najsłynniejszych polskich wypieków, chroniony unijnym certyfikatem pozwalającym wypiekać go wedle ścisłych wskazań tylko w Wielkopolsce. Zjedliśmy ich kilkadziesiąt – były pyszne.


Wideo

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Więcej informacji w zakładce "Projekty i przedsięwzięcia".

22 listopada - Pasowanie na przedszkolaka.

22 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka.
To bardzo ważna uroczystość dla przedszkolaków. O tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami naszego zespołu.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego nowego dziecka na przedszkolaka.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz drobny upominek.

11 listopada - obchody Święta Niepodległości.

Akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowała w klasa VI pod opieką wychowawczyni Gabrieli Chrapla.
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią montaż słowno muzyczny został przedstawiony dwukrotnie najpierw uczniom klas I - III, a później klas IV - VIII.
O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie szkoły i przedszkolaki zgromadzeni na boisku szkolnym włączyli się w ogólnopolską akcję "Do hymnu" i wspólnie z całą Polską odśpiewali hymn państwowy.

Udział w Akcji Szkoła Pamięta.

Nasza szkoła włączyła się w akcję MEN "Szkoła pamięta". Celem akcji było upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych poprzez udział we wskazanych przez MEN formach.
Uczniowie mogli między innymi:
-uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych,
-odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię,
-zapalić znicze w miejscach związanych z wydarzeniami historii lokalnej,
-posprzątać bezimienne i opuszczone groby,
-odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki,
-zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się wspomnieniami,
-przygotować gazetki okolicznościowe w klasach i korytarzach,
-zorganizować wycieczkę patriotyczną.
Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą wybrali się do pomnika - obeliska z tablicą pamiątkową Ku Czci i Pamięci 10-ciu zasłużonych działaczy ruchu robotniczego rozstrzelanych przez okupanta hitlerowskiego w dniu 23.11.1943. Uczniowie uporządkowali teren koło pomnika i zapalili znicze. Minutą ciszy uczczono pamięć rozstrzelanych.
W ramach akcji została wykonana również gazetka związana z II wojną światową.
Uczniowie klasy VII wykonali mapy miejsc pamięci w powiecie wadowickim.
Uczniowie klas I – III zapalili znicze na grobach zmarłych pracowników szkoły na cmentarzu.

13 października - Obchody Święta Edukacji Narodowej.

Samorząd szkolny pod opieką Pań: Doroty Karcz, Anny Maślanka i Marty Weber przygotował na sali gimnastycznej uroczyste spotkanie uczniów z nauczycielami i pracownikami szkoły, którego celem było uczczenie Święta Edukacji Narodowej.
Oprócz życzeń uczniowie zaprezentowali quiz polegający na odgadywaniu o jakim nauczycielu mowa oraz zaprosili do wspólnej zabawy "Milionerzy", w której ostro rywalizowali z nauczycielami odgadując bezbłędnie kolejne pytania.
Wszyscy bawili się świetnie.

12 października - Ślubowanie klasy pierwszej.

6 października - Spotkania profilaktyczne uczniów z policjantami.

W dniu 6 października w naszej szkole odbyły się spotkania profilaktyczne uczniów z policjantami.
Asp. sztab. Małgorzata Hombesch i asp. sztab. Zbigniew Przybek, policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach przeprowadzili warsztaty profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Uczniowie zostali uświadomieni, za jakie zachowania mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej i trafić przed oblicze sądu, który zdecyduje o karze: policjanci omówili kwestie łamania regulaminów, używania wulgaryzmów w miejscach publicznych, niszczenia mienia ( w tym również szkolnego), uchylania się od obowiązku szkolnego, wagarów, używania alkoholu, papierosów, narkotyków, publikacji zdjęć bez zgody osób na nich uwiecznionych, publikacji obraźliwych wpisów, hejtowania.
Spotkania w klasach skłoniły naszych uczniów do refleksji i przemyślenia ewentualnych skutków różnych ryzykownych zachowań.

29 września - Dzień Języków Obcych.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję obchodów Dnia Języków Obcych.
Wszystkie klasy przygotowały piosenkę w języku obcym, którą zaprezentowały koleżankom i kolegom z innych klas podczas przeglądu, który odbył się na sali gimnastycznej.
Klasa I śpiewała w języku angielskim, klasa II w rosyjskim, klasa III francuskim, klasa IV we włoskim, klasa V w portugalskim, szósta w hiszpańskim, siódma czeskim, a klasa VIII w języku niemieckim.
Wszystkim wykonawcom życzymy sukcesów w przyswajaniu języków obcych.

20 września - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione w 2013 r., aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.
Dzień ten ma dostarczyć dzieciom wspaniałej zabawy oraz czerpać radość z bycia przedszkolakiem.
Tego dnia w salach naszego przedszkola na dzieci czekały różne atrakcje między innymi zabawy z literkami, nauka „Hymnu Przedszkolaka” oraz okrzyku przedszkolnego, quiz na temat naszego przedszkola, wspólny taniec z balonami do ulubionej muzyki dzieci, zabawy integracyjne grupy młodszej ze starszakami oraz oglądanie bajki z serii „Bolek i Lolek”, „Nasze serduszko” – praca plastyczna, zabawy doskonalące sprawność ruchową z obręczami i skakanką, a także zabawy z chustą animacyjną.
Na przedszkolaków czekała też słodka niespodzianka. Z pewnością wszystkie dzieci miło będą wspominać ten dzień.

16 września - akcja ekologiczna "Sprzątanie świata".

16 września w naszej szkole odbyła się akcja ekologiczna pod hasłem „Sprzątanie Świata”.
W tym dniu każda klasa oraz przedszkolaki zaprezentowały jeden z aspektów ekologii i ochrony środowiska, był to wspólny przemarsz przez wieś w kolorowych strojach z rekwizytami i transparentami, które wcześniej zostały wykonane przez uczniów i nauczycieli w szkole.
Transparenty, kolorowe stroje i rekwizyty przyciągały uwagę mieszkańców wsi.
Celem marszu była edukacja ekologiczna dzieci oraz szerzenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Stanisławia Dolnego.
Pamiętajmy, że dbałość o najbliższe środowisko jest przejawem szacunku do naszej planety Ziemi.

Szczepienie uczniów w wieku 12 - 18 lat.Więcej informacji o szczepieniu.

Infolinia dla szkół - wsparcie psychologiczne.

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.
Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji.
Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl


W naszej szkole pedagog szkolny pełni dyżur:
wtorek: 8.30 – 9.50
środa: 8.30 – 11.30
czwartek: 9.50 – 10.30

1 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny z nadzieją, że będzie on rokiem "normalnym", takim, że będziemy uczyć się w szkole wśród kolegów i nauczycieli, a nie w samotności, w domu.
Rozpoczęliśmy od wspólnej mszy świętej, po której spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie powitała nas Pani Dyrektor i poinformowała o wszystkich ważnych dla nas sprawach.
Spotkanie uświetniła akademia przygotowana przez Panią Dorotę Karcz i klasę VII. Podczas akademii uczniowie klasy VII przypomnieli wydarzenia z dnia 1 września 1939 roku i II wojny światowej.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, co polegli, abyśmy my mogli uczyć się w wolnej ojczyźnie.

ROK SZKOLNY 2020/2021

25 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego.

Kolejne "nienormalne" zakończenie roku szkolnego spowodowane ograniczeniami w związku z pandemią.
Pożegnanie ze szkołą rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą, a potem wszystkie klasy z wyjątkiem klasy VII i VIII udały się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli im świadectwa.
Tylko uczniowie klasy VII i VIII spotkali się na sali gimnastycznej wraz z wszystkimi nauczycielami i pracownikami szkoły. Najpierw klasa VIII zaprezentowała przygotowany na tę okazję program artystyczny, a następnie uczniowie klasy VII pożegnali absolwentów.
Naszym absolwentom życzymy pomyślności w nowych szkołach i "normalnej" nauki.

22 czerwca - wycieczka klasy VIII do Energylandii.

Na zakończenie nauki w szkole podstawowej klasa VIII jeszcze raz odwiedziła Energylandię zaproszona przez Alana i jego rodziców.
Uczniowie spróbowali przejażdżki wszystkimi najbardziej ekstremalnymi karuzelami. Niektórym strach zaglądnął głęboko w oczy, ale nie poddali się i niejednokrotnie powtarzali przejazdy.
Wszyscy stwierdzili, że wycieczka była super!

17 - 18 czerwca - wycieczka klas IV - VIII do Wrocławia.

Po zdalnym nauczaniu dwudniowa wycieczka do Wrocławia była przez uczniów jednym z najważniejszych wydarzeń w roku szkolnym pozwalającym chociaż na któtko powrócić do "normalności".
Wszyscy byli zachwyceni pięknem tego miasta i atrakcjami jakie można tu zobaczyć. Zachwycaliśmy się pięknem japońskich ogrodów, zwierzętami w zoo i oceanarium, licznymi zabytkami miasta oraz płynęliśmy statkiem po Odrze.

8 czerwca - dzień Patrona Szkoły.

W tym roku szkolnym Dzień Patrona spędziliśmy w Krakowie na Wawelu. Klasa VIII, z pocztem sztandarowym, wzięła udział we Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej, gdzie zebrały się szkoły noszące imię Świętej Jadwigi Królowej.
Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych na Wawelu. Młodsi uczniowie poznali część zamku, gdzie zamieszkiwała Królowa Jadwiga, starsi zaś zwiedzali Wawel poznając ciekawe wydarzenia z życia królów mieszkających tu w przeszłosci.

Aby złagodzić stres uczniów związany z powrotem do szkoły po miesiącach nauki zdalnej nasza szkoła przystąpiła do akcji "Tydzień ulgi".

Aplikacja STOP COVID

Więcej informacji:
Jak zredukować rozprzestrzenianie się koronawirusa?

11 marca - pasowanie na ucznia.

11 marca odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo zostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.
Podczas występu pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze, grać na instrumentach i tańczyć.
Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez panią dyrektor. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.

16 luty - Bal karnawałowy w przedszkolu.

W ostatnim dniu karnawału, we wtorek 16 II w naszym przedszkolu miały miejsce tańce, hulanki i swawole.
Najmłodsi przedstawiciele szkolnej społeczności bawili się na balu karnawałowym.
Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale przebierańców. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Dzięki staraniu rodziców na balu pojawiły się kotki, kaczuszka, biedronka, misie. Oprócz nich nie zabrakło księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno!
Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. A kiedy ucichła muzyka, słychać było westchnienie, dlaczego następny bal dopiero za rok!

Wyniki szkolnego konkursu kolęd i pastorałek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zwracamy się z wielką prośbą do wszystkich rodziców, uczniów i dzieci naszej szkoły i przedszkola o włączenie się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku Joasia Łabęcka została wolontariuszką i jutro tj. w piątek w godzinach 7.30-8.00 i 11.30-13.00 będzie kwestować z puszką przy wejściu do szkoły.

Pocztówkowe przedszkole.

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole ( grupa młodsza i starsza) już po raz drugi wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji „Pocztówkowe Przedszkole”.
Głównym założeniem programu jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie papierowej, uświadomienie dzieciom, że istnieją inne formy komunikacji niż elektroniczne ( SMS, maile itp.).
Akcja „Pocztówkowe Przedszkole” polega na wymianie pocztówek i listów z innymi przedszkolami z całej Polski, nawiązanie kontaktu z innymi placówkami oświatowymi, zapoznanie z zawodami pracowników poczty oraz promowanie własnego regionu i przedszkola.
W obecnych czasach zapominamy jak wiele korzyść i radości daje pisanie i wysyłanie listów/ kartek. Ta forma komunikacji nie tylko ćwiczy wyobraźnię, ale także rozwija kreatywność. Listy, czy pocztówki są także czymś trwałym ,mogącym stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Często listy, czy pocztówki niosą ze sobą jakąś historię- mają duszę. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców.
W tym roku wysłaliśmy 21 kartek, w których opisaliśmy jak wygląda nasze przedszkolne życie. Dzieci ozdobiły kartki pięknymi rysunkami. Otrzymaliśmy również ok 17 kartek od dzieci z przedszkoli w całej Polsce. Na naszej pocztówkowej mapie zaznaczyliśmy miejsca z których otrzymaliśmy kartki .
Dziękujemy tym przedszkolom. Wierzymy w to, że zasada „podaj dalej” z pewnością rozwinie się i zaowocuje nawiązaniem znajomości z innymi placówkami."

Funkcjonowanie szkoły od 18 stycznia.

Zgodnie z komunikatem MEN od 18 stycznia 2021 uczniowie klas I-III wracają do szkoły, nauka będzie się odbywała stacjonarnie w ścisłym reżimie sanitarnym.
Uczniowie klas 4-8 nadal będą się uczyć zdalnie. Przedszkole funkcjonuje w dotychczasowym trybie, bez zmian.
Więcej informacji będzie podane na dzienniku elektronicznym.
Więcej informacji:
Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach

Ferie zimowe w czasie ograniczeń spowodowanych pandemią.

By nuda nie zajrzała w oczy w czasie ferii proponujemy wszystkim uczniom naszej szkoły skorzystanie z zajęć online organizowanych przez Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Poniżej zamieszczam link:
"Artystyczne ferie - warsztaty plastyczne online"

Ponadto proponujemy:
na stronie:
men.gov.pl: "Ferie z polskim radiem"
Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej: konkurs plastyczny dla klas I-III: Konkurs plastyczny dla dzieci klas I - III
Domu Jana Pawła II w Wadowicach gra interaktywna Ferie z Maksem:Ferie z Maksiem

Propozycja Teatru Groteska z Krakowa, warsztaty online:
- Poniedziałek 11 stycznia: „O wyobraźni” Maja Kubacka, odcinek I
- Wtorek 12 stycznia: „Warsztaty skarpetkowe” Bartłomiej Olszewski
- Środa 13 stycznia: „O wyobraźni” Maja Kubacka, odcinek II
- Czwartek 14 stycznia: „Warsztaty skarpetkowe” Jakub Popławski
- Sobota 16 stycznia: „O wyobraźni” Maja Kubacka, odcinek III
- Niedziela 17 stycznia: „Warsztaty skarpetkowe” Dominika Guzek

22 i 23 grudnia - Wieczerza wigilijna w przedszkolu.

Zgodnie z podtrzymywaną od wielu lat tradycją, w dniach 22 i 23 grudnia odbyły się w naszym przedszkolu Spotkania Wigilijne. Ze względu na pandemię spotkania te odbyły się oddzielnie w każdej grupie.
Słuchając kolęd i przeżywając narodziny Dzieciątka w ubogiej stajence, doświadczyliśmy tego, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich ludzi, obdarzając ich swoją miłością.
Świąteczny nastrój i wzruszenie udzieliły się wszystkim obecnym. Na stołach nakrytych przez Dzieci białym obrusem nie zabrakło opłatka, sianka, słodkości i owoców przygotowanych przez Rodziców. Zanim wszyscy zaczęli raczyć się pysznościami Wigilijnego Stołu, łamiąc się opłatkiem złożyliśmy sobie wzajemnie piękne i szczerze życzenia, płynące prosto z serca. Dzieci w odświętnych strojach zasiadły do pięknie przystrojonych Stołów Wigilijnych i razem z Nauczycielami zaśpiewały polskie kolędy, dzieląc radość z narodzin Dzieciny.
To były wspaniałe dni, które stały się okazją do przeżywania tradycji Bożonarodzeniowych.
Nasze przedszkole z radością kultywuje obyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Jest to czas wspólnego ubierania choinek, ozdabiania przedszkola świątecznymi symbolami oraz radosnego kolędowania. Wieczerza Wigilijna jest ukoronowaniem tych wyjątkowych, świątecznych chwil.

Regulamin konkursu

4 grudnia - Mikołajki w przedszkolu.

Nasz kochany Mikołaj
Dziś prezenty rozda nam
Pod choinkę włoży je
Byśmy mogli cieszyć się

4 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj.
Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na tego niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki, wiersze, oraz własnoręcznie wykonane upominki. I wreszcie nadszedł ten dzień. Dzieci usłyszały dzwonek i tradycyjne: HO, HO, HO…
W drzwiach ukazała się charakterystyczna postać. Ale w tym roku znakiem czasów była maseczka na twarzy Świętego. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Radości nie było końca. Wszystkie dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie z Gościem. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci.
Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok.
Do widzenia Mikołaju!
Dziękujemy panie Pawle!
Zdjęcia w galerii.

25 Listopada - Konkurs recytatorski w przedszkolu - "Proszę Państwa oto Miś".

25.11.2020 w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt.: „ Proszę Państwa oto Miś”. Był on połączony z obchodami „Dnia Pluszowego Misia” w przedszkolu.
Chętne dzieci z obu grup ( młodszej i zerówki) recytowały wybrane przez siebie wiersze. Jury, w składzie pani Dorota Karcz oraz pani Marta Weber, brało pod uwagę nie tylko pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję, emisję głosu, tempo czy interpretację utworu, ale także ogólny wyraz artystyczny.
Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

W młodszej grupie:

I miejsce: Antonina Kawaler
II miejsce: Eryk Lyczak
III miejsce: Jakub Maryon

W starszej grupie:

I miejsce Julia Kawaler
II miejsce Kuba Studnicki
III miejsce Liliana Łyczak

Jury przyznało również 2 wyróżnienia:

- Aleksandrze Kwiatek
- Dominice Racut.

Wszystkie dzieci włożyły dużo serca, pracy i czasu w naukę i recytacje. Dziękujemy rodzicom za tak liczne zgłoszenia
i zaangażowanie.
Wszystkie dzieci, które recytowały wiersze otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.”

Zdjęcia z konkursu znajdują się w galerii, a informacje na temat obchodów Dnia Pluszowego Misia w zakładce "Projekty i przedsięwzęcia".

11 Listopada - Święto Niepodległości.

W bieżącym roku szkolnym, z powodu pandemii, nie mogliśmy uroczyście świętować jednego z najważniejszych świąt narodowych - Święta Niepodległości.
Nie pozostaliśmy jednak bezczynni i włączyliśmy się w ogólnąpolską akcję "DO HYMNU".
10 listopada o godzinie 11. 11 przerwaliśmy na chwilę zdalne lekcje i w pozycji na baczność odśpiewaliśmy z całą Polską Mazurka Dąbrowskiego.
Jakość wykonania nie była najlepsza, bo opóźnienia spowodowane przesyłem internetowym nie pozwalały na równe i melodyjne śpiewanie, ale to nie jest ważne, cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy złożyć hołd naszej Ojczyźnie.

"Szkoła Pamięta"


Wideo

Niecodzienne Narodowe Czytanie


Balladyna - wideoSzanowni Nauczyciele i Pracownicy,
z okazji Dnia Edukacji Narodowej
przyjmijcie Państwo życzenia i podziękowania.
Niech każdy dzień przynosi powody do uśmiechu i napełnia radością oraz optymizmem,
a kolejne lata upływają w dobrym zdrowiu –
Dyrekcja ZSP w Stanisławiu Dolnym

Życzenia od uczniów - wideo

12 października - wycieczka klasy VIII do Oświęcimia.

12 października uczniowie z klasy ósmej udali się do Oświęcimia do obozu koncentracyjnego Auschwitz -Birkenau, gdyż "Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz".
Wrażenie jakie wywarło to miejsce na naszych uczniach było niesamowite. W milczeniu i zadumie przemierzali kolejne baraki z uwagą słuchając dramatycznych faktów przytaczanych przez panią przewodnik. Pochmurne niebo i padający deszcz jedzcze bardziej działały na wyobraźnię i uwydatniały mękę jaką przechodzili ludzie przebywający w obozie.
Nie możliwym wydawało się, by w człowiek był zdolny do tak okrutnej zbrodni.

8 września - warsztaty profilaktyczne "Fonoholizm - uzależnienie od telefonu komórkowego".

W dniu 8 września w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne "Fonoholizm - uzależnienie od telefonu komórkowego", prowadzone przez p. psycholog Julię Kulig z Polskiego Centrum Profilaktyki.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach podzieleni na grupy wiekowe i pracowali z wykorzystaniem odpowiednich dla danego wieku metod i form pracy. Pani psycholog - aktywizując wiedzę uczniów - wyjaśniła pojęcie fonoholizmu, wskazała objawy, przyczyny i skutki tego uzależnienia.
Zajęcia w każdej z grup kończyły się sformułowaniem zasad, które należy przyjąć, aby nie wpaść w uzależnienie od telefonu.

Rozpoczęcie roku szkolnego.

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego różniło się nieco od lat poprzednich.
Jak co roku zaczęliśmy od Mszy świętej, a potem były krótkie spotkania z wychowawcami w klasach, po których uczniowie klas I - III udali się do domów, a uczniowie klas IV - VIII na salę gimnastyczną, aby uczestniczyć w akademii przygotowanej przez uczniów klasy VII.
Siódmaki w humorystyczny sposób powitały nowy rok szkolny, ale w wystąpieniu ich nie zabrakło również refleksji nad wrześniem 1939 roku.

Organizacja dnia 1 września 2020 r.

- Msza święta godz. 9.00,
- przejazd z rodzicami do szkoły,
- spotkanie uczniów z wychowawcami klas
(Zapraszamy Rodziców i uczniów klasy I na spotkanie z p. Janisz w klasie – Rodzice obowiązkowo zakrywają usta i nos),
- krótki apel w sali gimnastycznej dla uczniów z klas IV-VIII.

Więcej informacji na temat funkcjonowania szkoły znajduje w zakładce Nauczanie w okresie pandemii.

ROK SZKOLNY 2019/2020

Podziękowania i życzenia od Koła Dziennikarskiego

Koło Dziennikarskie dziękuje za wspólnie spędzony rok 2019/2020 i życzy udanych wakacji, a we wrześniu powrotu do szkoły!

Obejrzyj filmik

Film klasy V promujący akcję - „Wnuczek, wnuczka edukuje – babcia, dziadek się stosuje!”

W ramach projektu „Wnuczek, wnuczka edukuje – babcia, dziadek się stosuje!”, organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty uczniowie klasy V przygotowali filmik promujący akcję.

Obejrzyj filmik

Szanowni Państwo

W związku z organizowanym na terenie szkoły egzaminem ósmoklasisty wprowadzamy:
1. zasady informowania i przekazywania wiadomości w odniesieniu do organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty,
2.procedury bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące podczas organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty,
3. procedury postępowania w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia przypadku zakażenia COVID-19,
4. monitorowanie czynności związanych z dezynfekowaniem.
Z poważaniem dyrektor szkoły

Procedura przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty

Dzień Patrona - film przygotowany przez klasę VIII

Obejrzyj filmik

Inwokacja z "Pana Tadeusza" w wykonaniu klasy VII

W ramach zdalnego nauczania uczniowie klasy VII przygotowali nagranie swojej interpretacji głosowej utworu Adama Mickiewicza.
Uczestnicy koła dziennikarskiego zgromadzili stworzony przez uczniów materiał i za pomocą programu Movie Maker stworzyli wyjątkowy filmik zawierający oryginalną wersję Inwokacji. Poniżej prezentujemy końcowy efekt pracy siódmoklasistów.


Obejrzyj filmik


Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. szkoła umożliwia korzystanie z biblioteki szkolnej, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa , z którą prosimy się zapoznać.
Zachęcamy uczniów do wypożyczania książek.

Procedura bezpieczeństwa korzystania z biblioteki

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo – wychowawcze i dydaktyczne, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa
Do procedury załączony jest formularz zgłoszenia dziecka wraz z oświadczeniami, które należy wypełnić i dostarczyć do szkoły, chcąc przysłać dziecko na zajęcia.

Procedura bezpieczeństwa

Formularz

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. szkoła organizuje konsultacje dla uczniów klasy VIII, natomiast od 01 czerwca 2020r. szkoła będzie organizować konsultacje, również dla uczniów klas IV-VII, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa.
Do procedury załączona jest deklaracja wraz z oświadczeniami, które należy wypełnić i dostarczyć do szkoły, chcąc brać udział w konsultacjach. W deklaracji trzeba zamieścić informację z jakiego przedmiotu uczeń potrzebuje konsultacji. Umożliwi to Dyrektorowi szkoły organizację zajęć z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Procedura bezpieczeństwa

Deklaracja

Informacja dotycząca konsultacji dla uczniów klasy ósmej

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 18 maja 2020 r. szkoła organizuje zajęcia rewalidacyjne, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa.
Do procedury załączony jest formularz zgłoszenia dziecka wraz z oświadczeniami, które należy wypełnić i dostarczyć do szkoły, chcąc przysłać dziecko na zajęcia.

Procedura bezpieczeństwa

Formularz

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. przedszkole organizuje, w godzinach swojej pracy, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze dla ograniczonej liczby dzieci, która wynika z powierzchni poszczególnych sal oraz prowadzi wyżywienie wychowanków.
Wprowadzamy również Procedurę Bezpieczeństwa w Przedszkolu Publicznym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym Dolany w okresie epidemii COVID-19.
Do procedury załączone są oświadczenia i deklaracje, które należy wypełnić, chcą przysłać dziecko do przedszkola.

Procedura bezpieczeństwa w okresie epidemii COVID-19

Formularz zgłoszeniowy

Deklaracja rodzica


Szanowni Państwo

Ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci i konieczny czas na przygotowanie przedszkola na ponowne ich przyjęcie informuję , że na podstawie art. 68 ust. 1 pkt. 1, 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.), § 4b pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.), § 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego:
1. Zawiesza na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Przedszkola Publicznego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym Dolany w okresie od dnia 6 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
2. W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w pkt. 1, zadania Przedszkola Publicznego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym Dolany są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Dyrektor Szkoły Dorota Kawaler

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola.

Dyrektor ZSP w Stanisławiu Dolnym ogłasza rekrutację uzupełniającą do przedszkola na rok szkolny 2020/2021.
Termin składania dokumentów od dnia 7.05.2020r do dnia 13.05.2020r.
Wypełnione i podpisane dokumenty proszę przesłać wyłącznie w formie skanu na adres: poczta@dolany.pl .

Gazetka szkolna - zdalne nauczanie okiem jej redaktorów.

Poradnik nauczania na odległość - POBIERZ

Szanowni Rodzice i Uczniowie.

Właśnie mija tydzień odkąd zaczęliśmy pracę zgodnie z rozporządzeniem o zdalnym nauczaniu. Dostosowując się do sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii, podstawą naszej pracy z uczniami są: podręcznik i dedykowane im ćwiczenia, a uzupełnieniem e-podręczniki, prezentacje, zadania i pomoce dydaktyczne online, lektury, itp.

„Obecność uczniów” na zajęciach jest odnotowywana w dzienniku elektronicznym jako zno- zajęcia na odległość. Aktywność uczniów to praca z materiałami zleconymi od nauczycieli z pomocą narzędzi pracy zdalnej. Część zajęć odbywa się z pomocą platform skonfigurowanych na potrzeby naszych uczniów i szkoły.

Podstawową formą kontaktu pozostaje dziennik elektroniczny, komunikatory Skype, Facebook, Messenger, Discord oraz telefon do nauczycieli i wychowawców. Celem kontaktu jest omówienie niezrozumiałych dla dziecka treści i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Zadania dla uczniów, które wymagają odesłania i odpowiedzi, publikowane są za pomocą zakładki - zadania domowe. Zdjęcia lub pliki pozostałych zadań można również wysyłać na wskazaną przez nauczycieli pocztę elektroniczną. Ocenie podlegać będą niektóre zadania polecone przez uczących, w tym np. prace plastyczno-techniczne, wybrane karty pracy, ćwiczenia w pisaniu, zadania do wykonania w zeszycie i inne. Uczeń i rodzic otrzymują informację zwrotną w e-dzienniku od nauczyciela dotyczącą zrealizowanych zadań.

Dziękujemy za dotychczasową współpracę, zaangażowanie i terminowość oraz motywację swoich pociech do pracy. Cieszy, że nie wyręczacie ich Państwo, ale służycie pomocą. Pozdrawiamy serdecznie – Dyrekcja ZSP w Stanisławiu Dolnym

Zdjęcia z wydarzeń znajdują się w galerii.

25 lutego - Bal karnawałowy w przedszkolu.

We wtorek 25 lutego, w przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Dla przedszkolaków jest to niezwykły dzień, bardzo przez nich lubiany.
W tym roku bal karnawałowy- czas pełen tanecznych szaleństw, którym towarzyszyła muzyka i zabawa- odbył się w ostatnim dniu karnawału. Przedszkolaki mogły przebrać się za kogo tylko chciały. Nie zabrakło: księżniczek, czarownic, różnych zwierzątek, policjantów, strażaków, a także piłkarzy, czy superbohaterów z lubianych przez dzieci bajek/ filmów.
Przedszkolaki tydzień wcześniej przygotowały maski karnawałowe, które potem posłużyły jako dekoracje i wraz balonami i serpentynami ozdobiły salę balową. Był w tym dniu czas na zabawę, taniec, oraz odpoczynek. Nie zabrakło zabaw wszystkim dobrze znanych: kaczuszek, ram zam zam, czy krasnoludka, ale dzieci poznały także nowy taniec „ Polka kowboyka”. Bal umożliwił dzieciom jeszcze większa integracje między grupami przedszkolnymi, spędzenie czasu w miłej, bajkowej atmosferze. Wspólne tance przyniosły naszym milusińskim wiele radości, a to był główny cel balu.
Na koniec zabawy tanecznej dzieci otrzymały słodka niespodziankę, oraz balonik. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.

24 lutego - Program profilaktyczny - "Nałogi drogą donikąd".

24 lutego w CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie profilaktyczne pt. ”Nałogi – droga donikąd”, w którym wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych.
Zaproszonym gościem był Jacek Dewódzki – kompozytor, autor tekstów i wieloletni wokalista zespołu DŻEM. Z wykształcenia pedagog, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, działacz w placówkach opiekuńczo – wychowawczych oraz placówkach dla niepełnosprawnych.
Impreza miała na celu propagowanie profilaktyki wśród młodzieży. Jacek Dewódzki w dość żartobliwy, prosty i niekonwencjonalny sposób opowiadał historie różnych ludzi – sławnych muzyków, aktorów, którzy w swoim życiu zbłądzili i zostali wciągnięci w nałóg. Mówił o uzależnieniach, z którymi ludzie na co dzień mają do czynienia, o manipulacji, której łatwo ulec, jeśli przyjmuje się bezkrytycznie wszystko, co ma do zaoferowania świat. Podając konkretne przykłady znanych osób, starał się udowodnić młodym osobom, że nie jest warte to, co ktoś posiada i jak bardzo jest majętny, lecz co ma w sercu, a przede wszystkim w głowie. Podkreślał, że w życiu najważniejsza jest obecność drugiego człowieka i nie wolno izolować się od innych, stawiając na pierwszym miejscu alkohol, narkotyki czy chociażby telefon. Przedmioty i używki są bezwartościowe i nie wnoszą do naszego życia nic pozytywnego. Opowieści wokalisty były przerywane utworami zagranymi przez grupę Jacek Dewódzki Band.

14 lutego - Walentynki z seniorem.

W piątkowy wieczór 14 lutego w szkolne progi zawitali mili goście, seniorzy i rodzice naszych uczniów. A okazja była pierwszorzędna, bo dziś walentynki, święto zakochanych.
W wielu krajach dzień ten obchodzony jest jako Dzień Zakochanych. Tego dnia osobie nam miłej możemy przekazać upominek, kartkę lub ciepłe słowo - wyraz naszych uczuć. Mogą je sobie przekazywać młodsi i starsi, krewni, przyjaciele i znajomi. Nie są wykluczeni uczniowie, szefowie i nauczyciele, nawet ci groźni i pełni powagi. Obdarowanie się odrobiną czułości i serduszkiem w czekoladzie, czy kartką z amorkiem może nieco rozjaśnić naszą szarą rzeczywistość i nikomu chyba nie zaszkodzi.
Wieczór rozpoczął program poetycko-muzyczno-filmowy. Przed gośćmi zaprezentowali się najmłodsi uczniowie z klas I-III, laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego "W rymowanym świecie", który odbył się w naszej szkole 20 listopada i upamiętnił 30 rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka.
Młodzi recytatorzy zachwycili gości interpretacją głosową, kulturą słowa i wyrazem artystycznym. Ponadto goście wysłuchali trójki uczniów, Jakuba i Oliwii, którzy zaprezentowali utwory na gitarę klasyczną oraz Ani, która zaśpiewała pastorałkę.
Zgromadzeni goście wzięli udział w śmiesznych quizach związanych tematycznie z miłością. Zabawa polegała na oglądaniu fragmentów filmów, słuchaniu cytatów z literatury i oglądaniu zdjęć, a następnie udzielaniu właściwej odpowiedzi na zadane pytania. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane piernikowymi sercami, symbolami miłości.
Goście zachwycili wiedzą i błyskawicznie udzielali poprawnych odpowiedzi. Rozpoznali i Romea i Julię, i Mostowiaków, i Marynę z Janosikiem, i Baśkę z Michałem Wołodyjowskim, i wielu, wielu innych. W międzyczasie goście raczyli się pysznymi ciastami, owocami oraz kawą i herbatą - poczęstunek zapewnili rodzice, którym bardzo serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy pięknie także młodym wykonawcom, którzy dostarczyli nam wielu ciepłych przeżyć i wzruszeń. Mamy też nadzieję, że ich występ sprawił gościom radość, bo powstał specjalnie dla nich. Na zakończenie złożyliśmy zgromadzonym życzenia, by miłość dotarła do wszystkich. Miłość to stan ducha, a nie umysłu, więc nie pytajmy "dlaczego", tylko kochajmy.

13 lutego - Biały Dzień w przedszkolu.

W ramach promowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci, nasze przedszkolaki 13 lutego brały udział w „Białym Dniu” ( w ramach przedsięwzięcia Dni Kolorowe).
Akcja miała na celu uświadamianie dzieciom, jak ważne są w naszej codziennej diecie białe produkty: mleko, sery i wszystkie produkty, które można uzyskać z mleka. Dzieci samodzielnie wyprodukowały twarożek i shake’a, który potem z wielkim apetytem zjadły. Wiele dzieci miało okazję pierwszy raz w życiu spróbować …serwatki. Atrakcją tego dnia był pokaz tradycyjnego dojenia krowy. Krówka była atrapą, ale mechanizm dojenia odzwierciadlał prawdę.
Dzieci obejrzały okolicznościową wystawkę: stare naczynia do przechowywania mleka , maśnicę do wyrabiania masła, sernicę do wygniatania serów. Obejrzały film, z którego dowiedziały się skąd mamy mleko, jak wyglądają współczesne obory. Później były wspólne zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i muzyczne nawiązujące do tematu dnia.
Cały dzień upłynął w białej i miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasze starania o zdrowe odżywianie będą miały odzwierciedlenie podczas przygotowań posiłków w domach dzieci.

18 stycznia - Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu.

W sobotę 18 stycznia w przedszkolu świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka.
Przedszkolaki wystąpiły dla swoich dziadków, przedstawiając jasełka oraz składając życzenia. Po części artystycznej dzieci wręczyły kochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie zrobione mydełka, które wykonały na warsztatach mydlarskich.
Radość Dziadków z niespodzianki była ogromna, ale nie brakowało również łez wzruszenia podczas występu.
Po jasełkach na wszystkich czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Babcie i dziadkowie są w naszym życiu szczególnymi osobami. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że szczególnie dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas.
Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył babcię i dziadka - to sentencja, która idealnie oddaje ciepło i miłość, które doświadczyć możemy dzięki dziadkom. W Dzień Babci i Dzień Dziadka nie można o tym zapomnieć.

22 grudnia - wigilie klasowe i wigilia szkolna.

22 grudnia to dzień inny niż zwykłe dni szkolne. Uczniowie o godzinie 8.30 spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami na wigiliach klasowych.
Była modlitwa, biały opłatek i serdeczne życzenia, barszczyk z krokietem i słodkie ciasta przygotowane przez rodziców oraz kolędy.
Po wigiliach klasowych wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, na wigili szkolnej. Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne, a potem obejrzeliśmy "Jasełka" w wykonaniu przedszkolaków.

10 grudnia - Wycieczka przedszkolaków do "Magicznego Domku".

10 grudnia nasze przedszkolaki udały się na wycieczkę do „ Magicznego Domku” w Głogoczowie. Już po samym przyjeździe dzieci zauważyły, że ten budynek jest nietypowy, różni się od domów w których mieszkamy.
Przygodę w Magicznym Domu, dzieci rozpoczęły od malowania bombek na choinkę, każdy ozdabiał je według swojego pomysłu, wysłuchując przy tym opowieści o znaczeniu symboli świat Bożego Narodzenia.
Następnie przedszkolaki zwiedzały wnętrze budynku, wysłuchały opowiadania o babci Leokadii. Dzieci odwiedziły „Babciną Szafę” pełną ciekawych kostiumów i bibelotów w które mogli się przebierać do woli. Następnie odbył się bal kostiumowy, gdzie wszyscy przebrani za różne księżniczki, rycerzy, zwierzątka bawili się doskonale w rytm muzyki.
Po balu dzieci wzięły udział w niezapomnianej sesji zdjęciowej w starej ramie. Największa radość jednak sprawiła dzieciom zabawa kolekcją starych zabawek: lalkami z porcelany, pociągami, drewnianymi klockami, misiami, porcelanowymi serwisami dla lalek, konikami na biegunach, bączkami.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się Magiczny Salonik- pełen skarbów, kolorowych kamieniczek, niezwykłych skrytek, Interaktywne drzewo z ukrytymi zabawkami edukacyjnymi. Na koniec dzieci ozdobiły jeszcze mała choinkę, którą zabrały do przedszkola.
Wyjazd zdecydowanie był udany, wprowadził wszystkich w magiczny nastrój świąt.

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Więcej informacji w zakładce "Dzień pluszowego misia".

22 listopada - " Nocne Andrzejkowe Czytanie" - z "Kłamczuchą" za pan brat .

22 listopada miało miejsce w naszej szkole "Nocne Andrzejkowe Czytanie". Magnesem okazała się perspektywa spędzenia nocy w szkole z piątku na sobotę. Najmłodsi uczniowie byli ciekawi, jak miejsce, które zwykle oglądają w dziennym świetle, będzie wyglądać w zupełnie nowych dla nich okolicznościach.
Zanim jednak uczniowie poszli spać (salę noclegową zorganizowano w sali gimnastycznej, uczniowie przynieśli ze sobą śpiwory i karimaty), nie mieli ani chwili na nudę. Wieczór rozpoczęły rozgrywki zręcznościowo-sportowe. Uczestnicy losowo zostali podzieleni na zespoły, które rywalizowały ze sobą w śmiesznych konkurencjach. Były biegi, skoki, wielkie sprzątanie, przewijanie wełny, szukanie odpowiedzi na nietypowe pytania. Jednak najwięcej emocji wzbudziły kalambury. Uczniowie musieli wysilić swój umysł oraz włączyć inteligencję, aby odgadnąć z pomocą rysunku lub gestów, o jaki utwór chodzi. Wszyscy żywo brali udział w zabawie i gromadzili punkty do finałowej rozgrywki, a były nimi drobne słodycze, prezent od Rady Rodziców, które mogli zjeść w czasie trwania konkursu.
Potem przyszedł cza wróżenia, bo przecież zbliża się czas andrzejkowych zabaw. Uczniowie każdej z klas mieli za zadanie przygotować zabawy i wróżby andrzejkowe, te znane i te mniej znane np. laliśmy wosk, wróżyliśmy z kart, kubków wypełnionych wodą, mlekiem i octem, szukaliśmy imion ukochanego i ukochanej, czytaliśmy wróżby ukryte w ciasteczkach. Potem przyszła kolej na jedzenie słodkości, podarunku od rodziców i pysznej pizzy.
Gdy posililiśmy ciało, należało zająć się duchem, czyli nadszedł czas czytania przez uczniów fragmentów powieści Małgorzaty Musierowicz "Kłamczucha". W świetle latarek i lamp poznaliśmy początek historii Anieli Kowalik, piętnastolatki, która wyjechała z rodzinnej Łeby do odległego Poznania, bo się zakochała. Tam uczy się, pracuje jako pomoc domowa i zaczyna się zmieniać, bo do tej pory kłamstwo towarzyszyło jej stale. Kłamie nie po to, by kogoś skrzywdzić, po prostu uważa, że kłamstwo nie jest niczym złym i pomaga w życiu. Razem z Anielą rozpoczynamy rok szkolnym w nowej szkole i znienawidzonej pierwszej klasie poligraficznej. Razem z Anielą stajemy się Franciszką Wyrobek i idziemy pracować jako pomoc domowa do mieszkania jej ukochanego Pawełka. Razem z Anielą stajemy na deskach szkolnej sceny i deklamujemy tekst "Hamleta". Z pewnością nie brakuje bohaterce fantazji i odwagi. Samodzielne i pracowite życie w obcym mieście, kłopoty i rozczarowania powodują, że Aniela staje się dorosła, zaczyna zastanawiać się nad swoim postępowaniem, widzi własne błędy i próbuje się zmienić.
W końcu nadszedł czas na seans filmowy. Z racji, że sala kinowa była nietypowa, to i miejsca były oczywiście nietypowe ….leżące! Wszyscy zajęli najdogodniejsze dla siebie pozycje i zanurzyli się w świat Kłamczuchy. Oglądaliśmy film z 1981 r. w reżyserii Anny Sokołowskiej. Kilka minut przed północą filmowy ekran zgasł, podobnie światło i …. zasnęliśmy.

20 listopada - Światowy Dzień Praw Dziecka - konkurs recytatorski "W rymowanym świecie".

20 listopada w szkole zorganizowaliśmy konkurs recytatorski „W rymowanym świecie”. W ten sposób upamiętniliśmy 30 rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka.
Konkurs rozegrał się w kategorii klas I-III i IV-VII. Dzieci pięknie i bezbłędnie wygłaszały wiersze, a najmłodsi uczestnicy wystąpili w strojach specjalnie przygotowanych na tę okazję. Było śmiesznie i wzruszająco. Między wystąpieniami kolejnych uczestników przypominaliśmy dzieciom o ich najważniejszych prawach.
W związku z tą szczególną okazją o zwycięstwie zdecydowało nie tylko jury, ale również uczniowie, którzy przyznali w drodze głosowania 2 nagrody publiczności: dla Anny Maryon z klasy I i Bartłomieja Pawia z klasy VII.
Decyzją jury w kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła Anna Maryon z klasy I, II miejsce – Bartłomiej Jantas z klasy I, III miejsce – Oliwia Godawa z klasy III. Ponadto wyróżniono : Józefa Zwiasa z klasy I, Liliannę Grzywę z klasy I, Lillę Opyrchał z klasy II, Natalię Paw z klasy III, Piotra Morka z klasy III.
W kategorii klas IV – VII najlepszą recytatorką została Patrycja Smagło z klasy VI, II miejsce przypadło Wiktorii Guzdek z klasy VI, a III miejsce – Natalii Jankowicz z klasy VII. Jury wyróżniło: Natalię Leśniak z klasy VI, Bartłomieja Pawia z klasy VII, Amelię Pacut z klasy V.

19 listopada - spektakl pt. "W drodze na Olimp".

19 listopada o godzinie 11.00 uczniowie klas V - VIII pojechali do Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskie na spektakl teatralny "W drodze na Olimp".
Tematem przewodnim widowiska było krótkie omówienie najważniejszych mitów greckich i zaprezentowanie w sposób humorystyczny postaci najważniejszych bogów zamieszkujących Olimp. Forma spektaklu stanowi doskonałe wprowadzenie do mitologii dla uczniów klas V i VI oraz powtórkę dla klas VII i VIII.

12 listopada - Spotkanie z policjantem.

12 listopada odbyły się w naszej szkole spotkania profilaktyczne prowadzone przez policjantów, pracujących w Zespole ds. Nieletnich i Patologii w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach.
Asp. Sztab. Małgorzata Hombesch przypomniała uczniom z klas I – IV o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły, poruszając nie tylko kwestie związane z zagrożeniem ze strony samochodów. Uświadomiła dzieci również o konieczności zachowania czujności w przypadku kontaktu z nieznajomym. Zwróciła ponadto uwagę na zagrożenia związane z telefonicznym wypytywaniem dzieci o to, czy jest ktoś dorosły w domu. Uczniowie klasy IV otrzymali szczegółowe informacje o odpowiedzialności za korzystanie z facebooka.
W tym samym czasie asp. sztab. Zbigniew Przybek prowadził spotkanie profilaktyczne z uczniami klas V – VIII, na którym wyjaśnił uczniom kwestie odpowiedzialności nieletnich w świetle przepisów prawa, zdefiniował pojęcie przestępstwa, wykroczenia oraz demoralizacji, kładąc szczególny nacisk na konsekwencje wynikające z naruszania norm społecznych, uchylania się od spełniania obowiązku szkolnego, palenia papierosów, spożywania alkoholu, używania narkotyków i dopalaczy. Zwrócił uwagę na przestępstwa internetowe, w tym groźby karalne, stalking, znieważanie, przypominając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a sprawców cyberprzemocy można namierzyć i ukarać.

8 listopada - Akademia z okazji Święta Niepodległości.

W poniedziałek 11 listopada przypada 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to święto państwowe, więc już dzisiaj w naszej szkole odbyła się akademia z tej okazji. Akadenię przygotowali w tym roku uczniowie klasy IV i V pod bacznym okiem ich wychowawczyń pań: Marty Weber i Martyny Makowskiej Kozieł.
Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego narodu przeplatając je pieśniami patriotycznymi.
Po akademii włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Do hymnu" o odśpiewaliśmy hymn państwowy.
11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły złożony z chłopców klasy VIII pod opieką pani Małgorzaty Kościelniak reprezentował naszą szkołę na gminnych obchodach Święta Niepodległości w Kalwarii Zebrzydowskiej.

28 października - Pomarańczowy dzień w przedszkolu.

We wtorek 28 października nasze przedszkolaki obchodziły pomarańczowy "Dzień Marchewki". Tego dnia głównym tematem dnia była oczywiście marchewka.
Już od samego rana, można było zauważyć, że będzie to wyjątkowy dzień, gdyż wszystkie dzieci z obu grup przyszły ubrane na pomarańczowo.Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o marchewce: jak bardzo jest zdrowa , że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, oraz jej spożywanie korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dzieci miały okazję jeść marchewkę pod różnymi postaciami: chrupały surową, próbowały surówki z marchewki, młodsze dzieci przygotowały babeczki z marchewki, a starsze ciasto marchewkowe, a na koniec wszystkie przedszkolaki robiły sok marchewkowo- jabłkowy, który smakował wyśmienicie.
"Dzień marchewki" wypełniały zabawy i pląsy przy piosence "Urodziny Marchewki" . Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa, w specjalnej marchewkowej fotobudce. W tym dniu wszystkie dzieci dobrze się bawiły i zapewne marchewkę polubiły.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie "pomarańczowych strojów.

Akcja "Szkoła pamięta".

Nasza szkoła włączyła się w akcję MEN "Szkoła pamięta". Celem akcji było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej poprzez udział we wskazanych przez MEN formach.
Uczniowie mogli między innymi:
-uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych,
-odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię,
-zapalić znicze w miejscach związanych z wydarzeniami historii lokalnej,
-posprzątać bezimienne i opuszczone groby,
-odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki,
-zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się wspomnieniami,
-przygotować gazetki okolicznościowe w klasach i korytarzach,
-zorganizować wycieczkę patriotyczną.
Uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcami wybrali się do pomnika - obeliska z tablicą pamiątkową Ku Czci i pamięci 10-ciu zasłużonych działaczy ruchu robotniczego rozstrzelanych przez okupanta hitlerowskiego w dniu 23.11.1943.
Klasa VII uporządkowała teren koło pomnika, posadziła bratki i zapaliła znicze. Uczniowie klasy VI również zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć rozstrzelanych.
Zostały wykonane również gazetki związane z II wojną światową. Jedna na korytarzu, którą wykonała pani Anna Maślanka z samorządem uczniowskim, a druga w klasie VII.
Uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z Panem Jankowiczem, który opowiadał im o czasach wojny i okresie powojennym na terenie naszej wsi.

18 października - pasowanie na przedszkolaka.

18 października w naszym przedszkolu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie Pasowanie na Przedszkolaka.
Jest to bardzo wyjątkowa uroczystość, podczas której dzieciom z młodszej grupy przedszkolnej, zostają nadane prawa przedszkolne. Występ poprzedziły liczne próby. W dniu pasowania już od samego rana trwały przygotowania, by jak najlepiej przyjąć zaproszonych gości. Podczas występu przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach, tańczyły z pomponami, oraz w parach rock and roll'a. Milusińscy zaprezentowali również piosenkę z pokazywaniem w języku angielskim. Dla większości był to pierwszy, tak ważny występ. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie dzieci, a także rodziców. Pani Dyrektor dotknęła ramiona wszystkich przedszkolaków, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem, ogromnym drewnianym lizakiem. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków od zaproszonych gości oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny słodki poczęstunek. Dla dzieci było to bardzo wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

16 października - wyjazd przedszkolaków do Wadowic.

16 października przedszkolaki z obu grup udały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Najpierw pojechały do Wadowickiego Centrum Kultury na spektakl pt. "Królowa Śniegu". Na chwilę dzieci przeniosły się w zimową aurę, mimo, że za oknem mamy piękną złotą jesień. Nasi milusińscy mogli zobaczyć jak dobro góruje nad złem. Dzieci utrwaliły wiadomości jak należy zachowywać się w teatrze.
Po spektaklu przedszkolaki udały się na warsztaty pszczelarskie do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Tam mogły zobaczyły prawdziwą pasiekę, oczywiście mając na sobie specjalne, ochronne nakrycie głowy. Następnie każde dziecko wykonało dla siebie 2 świeczki- pierwszą z lanego wosku umieszczonego w formie, który po zastygnięciu zamieniał się w różne zwierzęta, natomiast drugą świecę dzieci zwijały z węzy. Przedszkolaki miały okazję posmakować miodu oraz pyłku pszczelego . Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się czym jest ul, co to pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli, zobaczyły maszyny wykorzystywane do produkcji miodu. Wielką radość sprawiły zwłaszcza najmłodszym interaktywne tablice, gdzie mogły ubierać pszczelarzy. Nasi milusińscy poznali kolejny nietypowy, ale jakże ważny zawód- pszczelarza.

16 października - wyjazd do Kalwarii na pokazy fizyczne.

Za trzy lata w Krakowie powstanie "centrum techniki" (budynek w budowie) i już teraz pracownicy, zapaleńcy w ramach projektu edukacyjnego jeżdżą po gminach z pokazami fizycznymi.
Młodsi uczniowie traktują te eksperymenty jak magiczne sztuczki, starsi mający już kontakt z fizyką mogą dostrzec, ile ciekawych zjawisk można wytłumaczyć znając prawa fizyki i chemii. Dla jednych i drugich była to na pewno ciekawa lekcja.

14 października - Święto Edukacji Narodowej.

Dzień 14 października to zawsze inny dzień niż pozostłe dni szkolne, gdyż jest to święto nas wszystkich, którzy w jakiś sposób jesteśmy związani ze szkołą.
W bieżącym roku szkolnym obchody Święta Edukacji Narodowej połączyliśmy z ślubowaniem klasy I.
14 października nie ma zajęć dydaktycznych, więc o godzinie 9.30 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby kibicować pierwszakom, którzy zdawali "egzamin na ucznia". Do egzaminu przygotowywali się od września pod bacznym okiem wychowawczyni Barbary Kapuścińskiej - Kawaler i zdali go znakomicie. Po egzaminie złożyli uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor ogromnym ołówkiem pasowała każdego z osobna na ucznia klasy I.
Następnie uczniowie klasy VI zaprezentowali krótki montaż słowno - muzyczny, którym pragnęli wyrazić wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud i poświęcenie. Montaż przygotowali wraz z panią Anną Maślanką wychowawczynią i zarazem opiekunem samorządu szkolnego.

WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM OBSŁUGI, UCZNIOM I RODZICOM ŻYCZYMY WIELE RADOŚCI, SUKCESÓW Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

UBEZPIECZENIE SZKOLNE DLA TWOJEGO DZIECKA

Firma ubezpieczeniowa InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group przygotowała ofertę zawierającą atrakcyjne opcje ubezpieczenia szkolnego. Zainteresowani rodzice proszeni są o zapoznanie się z ofertą i dokonanie zakupu ubezpieczenia od ręki.
Należy: wejść na stronę: https://klient.interrisk.pl/EduPlusOnline i zweryfikować się numerem ID Klienta: wuyng.
Okres ubezpieczenia od 1 września 2019 roku do 31 sierpnia 2020 roku, cena 35 złotych. Oferta ważna do 15 października włącznie.

6 września - Dzień otwarty w Dolandii .

W dniu dzisiejszym 6 września 2019 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami odwiedzili Dolandię. To był dzień otwarty w Placówce Wsparcia Dziennego w Stanisławiu Dolnym. Uczniowie zostali zapoznani z ofertą zajęć, jaką oferuje Placówka i obejrzeli piękne wnętrza, bogato wyposażone w rozmaite pomoce dydaktyczne. Opiekunowie grup zapewnili im także udział w świetnej zabawie. Była rywalizacja, śmiech, radość i zdobywanie rozmaitych sprawności. Po zadaniach umysłowych przyszedł czas na słodkie co nieco, czyli rozbijanie piniaty i raczenie się słodyczami. Na zakończenie czekał na dzieciaki jeszcze poczęstunek - pyszne ziemniaki z masłem. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom za zaproszenie i miłe przyjęcie.


2 września - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Za nami wakacje, wakacje już...

Przyszedł czas powitać nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele parafialnym, a potem udaliśmy się do szkoły.
Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć akademię przygotowaną przez uczniów klasy VII.
W tym roku obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, więc witając nowy rok szkolny klasa VII przypomniała o tamtych dramatycznych dniach września 1939 roku.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która powitała wszystkich i udzieliła ważnych informacji dotyczących nowego roku szkolnego. Potem rozeszliśmy się do klas na pierwsze spotkanie z wychowawcami.
Wszystkim życzymy samych miłych dni i sukcesów w nowym roku.