Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły

ROK SZKOLNY 2020/2021

Aby złagodzić stres uczniów związany z powrotem do szkoły po miesiącach nauki zdalnej nasza szkoła przystąpiła do akcji "Tydzień ulgi".

Aplikacja STOP COVID

Więcej informacji:
Jak zredukować rozprzestrzenianie się koronawirusa?

11 marca - pasowanie na ucznia.

11 marca odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo zostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.
Podczas występu pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze, grać na instrumentach i tańczyć.
Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez panią dyrektor. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.

16 luty - Bal karnawałowy w przedszkolu.

W ostatnim dniu karnawału, we wtorek 16 II w naszym przedszkolu miały miejsce tańce, hulanki i swawole.
Najmłodsi przedstawiciele szkolnej społeczności bawili się na balu karnawałowym.
Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale przebierańców. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Dzięki staraniu rodziców na balu pojawiły się kotki, kaczuszka, biedronka, misie. Oprócz nich nie zabrakło księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno!
Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. A kiedy ucichła muzyka, słychać było westchnienie, dlaczego następny bal dopiero za rok!

Wyniki szkolnego konkursu kolęd i pastorałek.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zwracamy się z wielką prośbą do wszystkich rodziców, uczniów i dzieci naszej szkoły i przedszkola o włączenie się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku Joasia Łabęcka została wolontariuszką i jutro tj. w piątek w godzinach 7.30-8.00 i 11.30-13.00 będzie kwestować z puszką przy wejściu do szkoły.

Pocztówkowe przedszkole.

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole ( grupa młodsza i starsza) już po raz drugi wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji „Pocztówkowe Przedszkole”.
Głównym założeniem programu jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie papierowej, uświadomienie dzieciom, że istnieją inne formy komunikacji niż elektroniczne ( SMS, maile itp.).
Akcja „Pocztówkowe Przedszkole” polega na wymianie pocztówek i listów z innymi przedszkolami z całej Polski, nawiązanie kontaktu z innymi placówkami oświatowymi, zapoznanie z zawodami pracowników poczty oraz promowanie własnego regionu i przedszkola.
W obecnych czasach zapominamy jak wiele korzyść i radości daje pisanie i wysyłanie listów/ kartek. Ta forma komunikacji nie tylko ćwiczy wyobraźnię, ale także rozwija kreatywność. Listy, czy pocztówki są także czymś trwałym ,mogącym stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Często listy, czy pocztówki niosą ze sobą jakąś historię- mają duszę. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców.
W tym roku wysłaliśmy 21 kartek, w których opisaliśmy jak wygląda nasze przedszkolne życie. Dzieci ozdobiły kartki pięknymi rysunkami. Otrzymaliśmy również ok 17 kartek od dzieci z przedszkoli w całej Polsce. Na naszej pocztówkowej mapie zaznaczyliśmy miejsca z których otrzymaliśmy kartki .
Dziękujemy tym przedszkolom. Wierzymy w to, że zasada „podaj dalej” z pewnością rozwinie się i zaowocuje nawiązaniem znajomości z innymi placówkami."

Funkcjonowanie szkoły od 18 stycznia.

Zgodnie z komunikatem MEN od 18 stycznia 2021 uczniowie klas I-III wracają do szkoły, nauka będzie się odbywała stacjonarnie w ścisłym reżimie sanitarnym.
Uczniowie klas 4-8 nadal będą się uczyć zdalnie. Przedszkole funkcjonuje w dotychczasowym trybie, bez zmian.
Więcej informacji będzie podane na dzienniku elektronicznym.
Więcej informacji:
Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach

Ferie zimowe w czasie ograniczeń spowodowanych pandemią.

By nuda nie zajrzała w oczy w czasie ferii proponujemy wszystkim uczniom naszej szkoły skorzystanie z zajęć online organizowanych przez Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Poniżej zamieszczam link:
"Artystyczne ferie - warsztaty plastyczne online"

Ponadto proponujemy:
na stronie:
men.gov.pl: "Ferie z polskim radiem"
Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej: konkurs plastyczny dla klas I-III: Konkurs plastyczny dla dzieci klas I - III
Domu Jana Pawła II w Wadowicach gra interaktywna Ferie z Maksem:Ferie z Maksiem

Propozycja Teatru Groteska z Krakowa, warsztaty online:
- Poniedziałek 11 stycznia: „O wyobraźni” Maja Kubacka, odcinek I
- Wtorek 12 stycznia: „Warsztaty skarpetkowe” Bartłomiej Olszewski
- Środa 13 stycznia: „O wyobraźni” Maja Kubacka, odcinek II
- Czwartek 14 stycznia: „Warsztaty skarpetkowe” Jakub Popławski
- Sobota 16 stycznia: „O wyobraźni” Maja Kubacka, odcinek III
- Niedziela 17 stycznia: „Warsztaty skarpetkowe” Dominika Guzek

22 i 23 grudnia - Wieczerza wigilijna w przedszkolu.

Zgodnie z podtrzymywaną od wielu lat tradycją, w dniach 22 i 23 grudnia odbyły się w naszym przedszkolu Spotkania Wigilijne. Ze względu na pandemię spotkania te odbyły się oddzielnie w każdej grupie.
Słuchając kolęd i przeżywając narodziny Dzieciątka w ubogiej stajence, doświadczyliśmy tego, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich ludzi, obdarzając ich swoją miłością.
Świąteczny nastrój i wzruszenie udzieliły się wszystkim obecnym. Na stołach nakrytych przez Dzieci białym obrusem nie zabrakło opłatka, sianka, słodkości i owoców przygotowanych przez Rodziców. Zanim wszyscy zaczęli raczyć się pysznościami Wigilijnego Stołu, łamiąc się opłatkiem złożyliśmy sobie wzajemnie piękne i szczerze życzenia, płynące prosto z serca. Dzieci w odświętnych strojach zasiadły do pięknie przystrojonych Stołów Wigilijnych i razem z Nauczycielami zaśpiewały polskie kolędy, dzieląc radość z narodzin Dzieciny.
To były wspaniałe dni, które stały się okazją do przeżywania tradycji Bożonarodzeniowych.
Nasze przedszkole z radością kultywuje obyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Jest to czas wspólnego ubierania choinek, ozdabiania przedszkola świątecznymi symbolami oraz radosnego kolędowania. Wieczerza Wigilijna jest ukoronowaniem tych wyjątkowych, świątecznych chwil.

Regulamin konkursu

4 grudnia - Mikołajki w przedszkolu.

Nasz kochany Mikołaj
Dziś prezenty rozda nam
Pod choinkę włoży je
Byśmy mogli cieszyć się

4 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj.
Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na tego niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki, wiersze, oraz własnoręcznie wykonane upominki. I wreszcie nadszedł ten dzień. Dzieci usłyszały dzwonek i tradycyjne: HO, HO, HO…
W drzwiach ukazała się charakterystyczna postać. Ale w tym roku znakiem czasów była maseczka na twarzy Świętego. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Radości nie było końca. Wszystkie dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie z Gościem. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci.
Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok.
Do widzenia Mikołaju!
Dziękujemy panie Pawle!
Zdjęcia w galerii.

25 Listopada - Konkurs recytatorski w przedszkolu - "Proszę Państwa oto Miś".

25.11.2020 w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt.: „ Proszę Państwa oto Miś”. Był on połączony z obchodami „Dnia Pluszowego Misia” w przedszkolu.
Chętne dzieci z obu grup ( młodszej i zerówki) recytowały wybrane przez siebie wiersze. Jury, w składzie pani Dorota Karcz oraz pani Marta Weber, brało pod uwagę nie tylko pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję, emisję głosu, tempo czy interpretację utworu, ale także ogólny wyraz artystyczny.
Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

W młodszej grupie:

I miejsce: Antonina Kawaler
II miejsce: Eryk Lyczak
III miejsce: Jakub Maryon

W starszej grupie:

I miejsce Julia Kawaler
II miejsce Kuba Studnicki
III miejsce Liliana Łyczak

Jury przyznało również 2 wyróżnienia:

- Aleksandrze Kwiatek
- Dominice Racut.

Wszystkie dzieci włożyły dużo serca, pracy i czasu w naukę i recytacje. Dziękujemy rodzicom za tak liczne zgłoszenia
i zaangażowanie.
Wszystkie dzieci, które recytowały wiersze otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.”

Zdjęcia z konkursu znajdują się w galerii, a informacje na temat obchodów Dnia Pluszowego Misia w zakładce "Projekty i przedsięwzęcia".

11 Listopada - Święto Niepodległości.

W bieżącym roku szkolnym, z powodu pandemii, nie mogliśmy uroczyście świętować jednego z najważniejszych świąt narodowych - Święta Niepodległości.
Nie pozostaliśmy jednak bezczynni i włączyliśmy się w ogólnąpolską akcję "DO HYMNU".
10 listopada o godzinie 11. 11 przerwaliśmy na chwilę zdalne lekcje i w pozycji na baczność odśpiewaliśmy z całą Polską Mazurka Dąbrowskiego.
Jakość wykonania nie była najlepsza, bo opóźnienia spowodowane przesyłem internetowym nie pozwalały na równe i melodyjne śpiewanie, ale to nie jest ważne, cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy złożyć hołd naszej Ojczyźnie.

"Szkoła Pamięta"


Wideo

Niecodzienne Narodowe Czytanie


Balladyna - wideoSzanowni Nauczyciele i Pracownicy,
z okazji Dnia Edukacji Narodowej
przyjmijcie Państwo życzenia i podziękowania.
Niech każdy dzień przynosi powody do uśmiechu i napełnia radością oraz optymizmem,
a kolejne lata upływają w dobrym zdrowiu –
Dyrekcja ZSP w Stanisławiu Dolnym

Życzenia od uczniów - wideo

12 października - wycieczka klasy VIII do Oświęcimia.

12 października uczniowie z klasy ósmej udali się do Oświęcimia do obozu koncentracyjnego Auschwitz -Birkenau, gdyż "Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz".
Wrażenie jakie wywarło to miejsce na naszych uczniach było niesamowite. W milczeniu i zadumie przemierzali kolejne baraki z uwagą słuchając dramatycznych faktów przytaczanych przez panią przewodnik. Pochmurne niebo i padający deszcz jedzcze bardziej działały na wyobraźnię i uwydatniały mękę jaką przechodzili ludzie przebywający w obozie.
Nie możliwym wydawało się, by w człowiek był zdolny do tak okrutnej zbrodni.

8 września - warsztaty profilaktyczne "Fonoholizm - uzależnienie od telefonu komórkowego".

W dniu 8 września w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne "Fonoholizm - uzależnienie od telefonu komórkowego", prowadzone przez p. psycholog Julię Kulig z Polskiego Centrum Profilaktyki.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach podzieleni na grupy wiekowe i pracowali z wykorzystaniem odpowiednich dla danego wieku metod i form pracy. Pani psycholog - aktywizując wiedzę uczniów - wyjaśniła pojęcie fonoholizmu, wskazała objawy, przyczyny i skutki tego uzależnienia.
Zajęcia w każdej z grup kończyły się sformułowaniem zasad, które należy przyjąć, aby nie wpaść w uzależnienie od telefonu.

Rozpoczęcie roku szkolnego.

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego różniło się nieco od lat poprzednich.
Jak co roku zaczęliśmy od Mszy świętej, a potem były krótkie spotkania z wychowawcami w klasach, po których uczniowie klas I - III udali się do domów, a uczniowie klas IV - VIII na salę gimnastyczną, aby uczestniczyć w akademii przygotowanej przez uczniów klasy VII.
Siódmaki w humorystyczny sposób powitały nowy rok szkolny, ale w wystąpieniu ich nie zabrakło również refleksji nad wrześniem 1939 roku.

Organizacja dnia 1 września 2020 r.

- Msza święta godz. 9.00,
- przejazd z rodzicami do szkoły,
- spotkanie uczniów z wychowawcami klas
(Zapraszamy Rodziców i uczniów klasy I na spotkanie z p. Janisz w klasie – Rodzice obowiązkowo zakrywają usta i nos),
- krótki apel w sali gimnastycznej dla uczniów z klas IV-VIII.

Więcej informacji na temat funkcjonowania szkoły znajduje w zakładce Nauczanie w okresie pandemii.

ROK SZKOLNY 2019/2020

Podziękowania i życzenia od Koła Dziennikarskiego

Koło Dziennikarskie dziękuje za wspólnie spędzony rok 2019/2020 i życzy udanych wakacji, a we wrześniu powrotu do szkoły!

Obejrzyj filmik

Film klasy V promujący akcję - „Wnuczek, wnuczka edukuje – babcia, dziadek się stosuje!”

W ramach projektu „Wnuczek, wnuczka edukuje – babcia, dziadek się stosuje!”, organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty uczniowie klasy V przygotowali filmik promujący akcję.

Obejrzyj filmik

Szanowni Państwo

W związku z organizowanym na terenie szkoły egzaminem ósmoklasisty wprowadzamy:
1. zasady informowania i przekazywania wiadomości w odniesieniu do organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty,
2.procedury bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące podczas organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty,
3. procedury postępowania w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia przypadku zakażenia COVID-19,
4. monitorowanie czynności związanych z dezynfekowaniem.
Z poważaniem dyrektor szkoły

Procedura przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty

Dzień Patrona - film przygotowany przez klasę VIII

Obejrzyj filmik

Inwokacja z "Pana Tadeusza" w wykonaniu klasy VII

W ramach zdalnego nauczania uczniowie klasy VII przygotowali nagranie swojej interpretacji głosowej utworu Adama Mickiewicza.
Uczestnicy koła dziennikarskiego zgromadzili stworzony przez uczniów materiał i za pomocą programu Movie Maker stworzyli wyjątkowy filmik zawierający oryginalną wersję Inwokacji. Poniżej prezentujemy końcowy efekt pracy siódmoklasistów.


Obejrzyj filmik


Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. szkoła umożliwia korzystanie z biblioteki szkolnej, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa , z którą prosimy się zapoznać.
Zachęcamy uczniów do wypożyczania książek.

Procedura bezpieczeństwa korzystania z biblioteki

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo – wychowawcze i dydaktyczne, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa
Do procedury załączony jest formularz zgłoszenia dziecka wraz z oświadczeniami, które należy wypełnić i dostarczyć do szkoły, chcąc przysłać dziecko na zajęcia.

Procedura bezpieczeństwa

Formularz

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. szkoła organizuje konsultacje dla uczniów klasy VIII, natomiast od 01 czerwca 2020r. szkoła będzie organizować konsultacje, również dla uczniów klas IV-VII, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa.
Do procedury załączona jest deklaracja wraz z oświadczeniami, które należy wypełnić i dostarczyć do szkoły, chcąc brać udział w konsultacjach. W deklaracji trzeba zamieścić informację z jakiego przedmiotu uczeń potrzebuje konsultacji. Umożliwi to Dyrektorowi szkoły organizację zajęć z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Procedura bezpieczeństwa

Deklaracja

Informacja dotycząca konsultacji dla uczniów klasy ósmej

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 18 maja 2020 r. szkoła organizuje zajęcia rewalidacyjne, dlatego też wprowadzamy Procedurę Bezpieczeństwa.
Do procedury załączony jest formularz zgłoszenia dziecka wraz z oświadczeniami, które należy wypełnić i dostarczyć do szkoły, chcąc przysłać dziecko na zajęcia.

Procedura bezpieczeństwa

Formularz

Szanowni Państwo

Informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. przedszkole organizuje, w godzinach swojej pracy, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze dla ograniczonej liczby dzieci, która wynika z powierzchni poszczególnych sal oraz prowadzi wyżywienie wychowanków.
Wprowadzamy również Procedurę Bezpieczeństwa w Przedszkolu Publicznym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym Dolany w okresie epidemii COVID-19.
Do procedury załączone są oświadczenia i deklaracje, które należy wypełnić, chcą przysłać dziecko do przedszkola.

Procedura bezpieczeństwa w okresie epidemii COVID-19

Formularz zgłoszeniowy

Deklaracja rodzica


Szanowni Państwo

Ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci i konieczny czas na przygotowanie przedszkola na ponowne ich przyjęcie informuję , że na podstawie art. 68 ust. 1 pkt. 1, 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.), § 4b pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.), § 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego:
1. Zawiesza na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Przedszkola Publicznego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym Dolany w okresie od dnia 6 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
2. W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w pkt. 1, zadania Przedszkola Publicznego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stanisławiu Dolnym Dolany są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Dyrektor Szkoły Dorota Kawaler

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola.

Dyrektor ZSP w Stanisławiu Dolnym ogłasza rekrutację uzupełniającą do przedszkola na rok szkolny 2020/2021.
Termin składania dokumentów od dnia 7.05.2020r do dnia 13.05.2020r.
Wypełnione i podpisane dokumenty proszę przesłać wyłącznie w formie skanu na adres: poczta@dolany.pl .

Gazetka szkolna - zdalne nauczanie okiem jej redaktorów.

Poradnik nauczania na odległość - POBIERZ

Szanowni Rodzice i Uczniowie.

Właśnie mija tydzień odkąd zaczęliśmy pracę zgodnie z rozporządzeniem o zdalnym nauczaniu. Dostosowując się do sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii, podstawą naszej pracy z uczniami są: podręcznik i dedykowane im ćwiczenia, a uzupełnieniem e-podręczniki, prezentacje, zadania i pomoce dydaktyczne online, lektury, itp.

„Obecność uczniów” na zajęciach jest odnotowywana w dzienniku elektronicznym jako zno- zajęcia na odległość. Aktywność uczniów to praca z materiałami zleconymi od nauczycieli z pomocą narzędzi pracy zdalnej. Część zajęć odbywa się z pomocą platform skonfigurowanych na potrzeby naszych uczniów i szkoły.

Podstawową formą kontaktu pozostaje dziennik elektroniczny, komunikatory Skype, Facebook, Messenger, Discord oraz telefon do nauczycieli i wychowawców. Celem kontaktu jest omówienie niezrozumiałych dla dziecka treści i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Zadania dla uczniów, które wymagają odesłania i odpowiedzi, publikowane są za pomocą zakładki - zadania domowe. Zdjęcia lub pliki pozostałych zadań można również wysyłać na wskazaną przez nauczycieli pocztę elektroniczną. Ocenie podlegać będą niektóre zadania polecone przez uczących, w tym np. prace plastyczno-techniczne, wybrane karty pracy, ćwiczenia w pisaniu, zadania do wykonania w zeszycie i inne. Uczeń i rodzic otrzymują informację zwrotną w e-dzienniku od nauczyciela dotyczącą zrealizowanych zadań.

Dziękujemy za dotychczasową współpracę, zaangażowanie i terminowość oraz motywację swoich pociech do pracy. Cieszy, że nie wyręczacie ich Państwo, ale służycie pomocą. Pozdrawiamy serdecznie – Dyrekcja ZSP w Stanisławiu Dolnym

Zdjęcia z wydarzeń znajdują się w galerii.

25 lutego - Bal karnawałowy w przedszkolu.

We wtorek 25 lutego, w przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Dla przedszkolaków jest to niezwykły dzień, bardzo przez nich lubiany.
W tym roku bal karnawałowy- czas pełen tanecznych szaleństw, którym towarzyszyła muzyka i zabawa- odbył się w ostatnim dniu karnawału. Przedszkolaki mogły przebrać się za kogo tylko chciały. Nie zabrakło: księżniczek, czarownic, różnych zwierzątek, policjantów, strażaków, a także piłkarzy, czy superbohaterów z lubianych przez dzieci bajek/ filmów.
Przedszkolaki tydzień wcześniej przygotowały maski karnawałowe, które potem posłużyły jako dekoracje i wraz balonami i serpentynami ozdobiły salę balową. Był w tym dniu czas na zabawę, taniec, oraz odpoczynek. Nie zabrakło zabaw wszystkim dobrze znanych: kaczuszek, ram zam zam, czy krasnoludka, ale dzieci poznały także nowy taniec „ Polka kowboyka”. Bal umożliwił dzieciom jeszcze większa integracje między grupami przedszkolnymi, spędzenie czasu w miłej, bajkowej atmosferze. Wspólne tance przyniosły naszym milusińskim wiele radości, a to był główny cel balu.
Na koniec zabawy tanecznej dzieci otrzymały słodka niespodziankę, oraz balonik. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.

24 lutego - Program profilaktyczny - "Nałogi drogą donikąd".

24 lutego w CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie profilaktyczne pt. ”Nałogi – droga donikąd”, w którym wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych.
Zaproszonym gościem był Jacek Dewódzki – kompozytor, autor tekstów i wieloletni wokalista zespołu DŻEM. Z wykształcenia pedagog, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, działacz w placówkach opiekuńczo – wychowawczych oraz placówkach dla niepełnosprawnych.
Impreza miała na celu propagowanie profilaktyki wśród młodzieży. Jacek Dewódzki w dość żartobliwy, prosty i niekonwencjonalny sposób opowiadał historie różnych ludzi – sławnych muzyków, aktorów, którzy w swoim życiu zbłądzili i zostali wciągnięci w nałóg. Mówił o uzależnieniach, z którymi ludzie na co dzień mają do czynienia, o manipulacji, której łatwo ulec, jeśli przyjmuje się bezkrytycznie wszystko, co ma do zaoferowania świat. Podając konkretne przykłady znanych osób, starał się udowodnić młodym osobom, że nie jest warte to, co ktoś posiada i jak bardzo jest majętny, lecz co ma w sercu, a przede wszystkim w głowie. Podkreślał, że w życiu najważniejsza jest obecność drugiego człowieka i nie wolno izolować się od innych, stawiając na pierwszym miejscu alkohol, narkotyki czy chociażby telefon. Przedmioty i używki są bezwartościowe i nie wnoszą do naszego życia nic pozytywnego. Opowieści wokalisty były przerywane utworami zagranymi przez grupę Jacek Dewódzki Band.

14 lutego - Walentynki z seniorem.

W piątkowy wieczór 14 lutego w szkolne progi zawitali mili goście, seniorzy i rodzice naszych uczniów. A okazja była pierwszorzędna, bo dziś walentynki, święto zakochanych.
W wielu krajach dzień ten obchodzony jest jako Dzień Zakochanych. Tego dnia osobie nam miłej możemy przekazać upominek, kartkę lub ciepłe słowo - wyraz naszych uczuć. Mogą je sobie przekazywać młodsi i starsi, krewni, przyjaciele i znajomi. Nie są wykluczeni uczniowie, szefowie i nauczyciele, nawet ci groźni i pełni powagi. Obdarowanie się odrobiną czułości i serduszkiem w czekoladzie, czy kartką z amorkiem może nieco rozjaśnić naszą szarą rzeczywistość i nikomu chyba nie zaszkodzi.
Wieczór rozpoczął program poetycko-muzyczno-filmowy. Przed gośćmi zaprezentowali się najmłodsi uczniowie z klas I-III, laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego "W rymowanym świecie", który odbył się w naszej szkole 20 listopada i upamiętnił 30 rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka.
Młodzi recytatorzy zachwycili gości interpretacją głosową, kulturą słowa i wyrazem artystycznym. Ponadto goście wysłuchali trójki uczniów, Jakuba i Oliwii, którzy zaprezentowali utwory na gitarę klasyczną oraz Ani, która zaśpiewała pastorałkę.
Zgromadzeni goście wzięli udział w śmiesznych quizach związanych tematycznie z miłością. Zabawa polegała na oglądaniu fragmentów filmów, słuchaniu cytatów z literatury i oglądaniu zdjęć, a następnie udzielaniu właściwej odpowiedzi na zadane pytania. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane piernikowymi sercami, symbolami miłości.
Goście zachwycili wiedzą i błyskawicznie udzielali poprawnych odpowiedzi. Rozpoznali i Romea i Julię, i Mostowiaków, i Marynę z Janosikiem, i Baśkę z Michałem Wołodyjowskim, i wielu, wielu innych. W międzyczasie goście raczyli się pysznymi ciastami, owocami oraz kawą i herbatą - poczęstunek zapewnili rodzice, którym bardzo serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy pięknie także młodym wykonawcom, którzy dostarczyli nam wielu ciepłych przeżyć i wzruszeń. Mamy też nadzieję, że ich występ sprawił gościom radość, bo powstał specjalnie dla nich. Na zakończenie złożyliśmy zgromadzonym życzenia, by miłość dotarła do wszystkich. Miłość to stan ducha, a nie umysłu, więc nie pytajmy "dlaczego", tylko kochajmy.

13 lutego - Biały Dzień w przedszkolu.

W ramach promowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci, nasze przedszkolaki 13 lutego brały udział w „Białym Dniu” ( w ramach przedsięwzięcia Dni Kolorowe).
Akcja miała na celu uświadamianie dzieciom, jak ważne są w naszej codziennej diecie białe produkty: mleko, sery i wszystkie produkty, które można uzyskać z mleka. Dzieci samodzielnie wyprodukowały twarożek i shake’a, który potem z wielkim apetytem zjadły. Wiele dzieci miało okazję pierwszy raz w życiu spróbować …serwatki. Atrakcją tego dnia był pokaz tradycyjnego dojenia krowy. Krówka była atrapą, ale mechanizm dojenia odzwierciadlał prawdę.
Dzieci obejrzały okolicznościową wystawkę: stare naczynia do przechowywania mleka , maśnicę do wyrabiania masła, sernicę do wygniatania serów. Obejrzały film, z którego dowiedziały się skąd mamy mleko, jak wyglądają współczesne obory. Później były wspólne zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i muzyczne nawiązujące do tematu dnia.
Cały dzień upłynął w białej i miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasze starania o zdrowe odżywianie będą miały odzwierciedlenie podczas przygotowań posiłków w domach dzieci.

18 stycznia - Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu.

W sobotę 18 stycznia w przedszkolu świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka.
Przedszkolaki wystąpiły dla swoich dziadków, przedstawiając jasełka oraz składając życzenia. Po części artystycznej dzieci wręczyły kochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie zrobione mydełka, które wykonały na warsztatach mydlarskich.
Radość Dziadków z niespodzianki była ogromna, ale nie brakowało również łez wzruszenia podczas występu.
Po jasełkach na wszystkich czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Babcie i dziadkowie są w naszym życiu szczególnymi osobami. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że szczególnie dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas.
Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył babcię i dziadka - to sentencja, która idealnie oddaje ciepło i miłość, które doświadczyć możemy dzięki dziadkom. W Dzień Babci i Dzień Dziadka nie można o tym zapomnieć.

22 grudnia - wigilie klasowe i wigilia szkolna.

22 grudnia to dzień inny niż zwykłe dni szkolne. Uczniowie o godzinie 8.30 spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami na wigiliach klasowych.
Była modlitwa, biały opłatek i serdeczne życzenia, barszczyk z krokietem i słodkie ciasta przygotowane przez rodziców oraz kolędy.
Po wigiliach klasowych wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, na wigili szkolnej. Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne, a potem obejrzeliśmy "Jasełka" w wykonaniu przedszkolaków.

10 grudnia - Wycieczka przedszkolaków do "Magicznego Domku".

10 grudnia nasze przedszkolaki udały się na wycieczkę do „ Magicznego Domku” w Głogoczowie. Już po samym przyjeździe dzieci zauważyły, że ten budynek jest nietypowy, różni się od domów w których mieszkamy.
Przygodę w Magicznym Domu, dzieci rozpoczęły od malowania bombek na choinkę, każdy ozdabiał je według swojego pomysłu, wysłuchując przy tym opowieści o znaczeniu symboli świat Bożego Narodzenia.
Następnie przedszkolaki zwiedzały wnętrze budynku, wysłuchały opowiadania o babci Leokadii. Dzieci odwiedziły „Babciną Szafę” pełną ciekawych kostiumów i bibelotów w które mogli się przebierać do woli. Następnie odbył się bal kostiumowy, gdzie wszyscy przebrani za różne księżniczki, rycerzy, zwierzątka bawili się doskonale w rytm muzyki.
Po balu dzieci wzięły udział w niezapomnianej sesji zdjęciowej w starej ramie. Największa radość jednak sprawiła dzieciom zabawa kolekcją starych zabawek: lalkami z porcelany, pociągami, drewnianymi klockami, misiami, porcelanowymi serwisami dla lalek, konikami na biegunach, bączkami.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się Magiczny Salonik- pełen skarbów, kolorowych kamieniczek, niezwykłych skrytek, Interaktywne drzewo z ukrytymi zabawkami edukacyjnymi. Na koniec dzieci ozdobiły jeszcze mała choinkę, którą zabrały do przedszkola.
Wyjazd zdecydowanie był udany, wprowadził wszystkich w magiczny nastrój świąt.

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Więcej informacji w zakładce "Dzień pluszowego misia".

22 listopada - " Nocne Andrzejkowe Czytanie" - z "Kłamczuchą" za pan brat .

22 listopada miało miejsce w naszej szkole "Nocne Andrzejkowe Czytanie". Magnesem okazała się perspektywa spędzenia nocy w szkole z piątku na sobotę. Najmłodsi uczniowie byli ciekawi, jak miejsce, które zwykle oglądają w dziennym świetle, będzie wyglądać w zupełnie nowych dla nich okolicznościach.
Zanim jednak uczniowie poszli spać (salę noclegową zorganizowano w sali gimnastycznej, uczniowie przynieśli ze sobą śpiwory i karimaty), nie mieli ani chwili na nudę. Wieczór rozpoczęły rozgrywki zręcznościowo-sportowe. Uczestnicy losowo zostali podzieleni na zespoły, które rywalizowały ze sobą w śmiesznych konkurencjach. Były biegi, skoki, wielkie sprzątanie, przewijanie wełny, szukanie odpowiedzi na nietypowe pytania. Jednak najwięcej emocji wzbudziły kalambury. Uczniowie musieli wysilić swój umysł oraz włączyć inteligencję, aby odgadnąć z pomocą rysunku lub gestów, o jaki utwór chodzi. Wszyscy żywo brali udział w zabawie i gromadzili punkty do finałowej rozgrywki, a były nimi drobne słodycze, prezent od Rady Rodziców, które mogli zjeść w czasie trwania konkursu.
Potem przyszedł cza wróżenia, bo przecież zbliża się czas andrzejkowych zabaw. Uczniowie każdej z klas mieli za zadanie przygotować zabawy i wróżby andrzejkowe, te znane i te mniej znane np. laliśmy wosk, wróżyliśmy z kart, kubków wypełnionych wodą, mlekiem i octem, szukaliśmy imion ukochanego i ukochanej, czytaliśmy wróżby ukryte w ciasteczkach. Potem przyszła kolej na jedzenie słodkości, podarunku od rodziców i pysznej pizzy.
Gdy posililiśmy ciało, należało zająć się duchem, czyli nadszedł czas czytania przez uczniów fragmentów powieści Małgorzaty Musierowicz "Kłamczucha". W świetle latarek i lamp poznaliśmy początek historii Anieli Kowalik, piętnastolatki, która wyjechała z rodzinnej Łeby do odległego Poznania, bo się zakochała. Tam uczy się, pracuje jako pomoc domowa i zaczyna się zmieniać, bo do tej pory kłamstwo towarzyszyło jej stale. Kłamie nie po to, by kogoś skrzywdzić, po prostu uważa, że kłamstwo nie jest niczym złym i pomaga w życiu. Razem z Anielą rozpoczynamy rok szkolnym w nowej szkole i znienawidzonej pierwszej klasie poligraficznej. Razem z Anielą stajemy się Franciszką Wyrobek i idziemy pracować jako pomoc domowa do mieszkania jej ukochanego Pawełka. Razem z Anielą stajemy na deskach szkolnej sceny i deklamujemy tekst "Hamleta". Z pewnością nie brakuje bohaterce fantazji i odwagi. Samodzielne i pracowite życie w obcym mieście, kłopoty i rozczarowania powodują, że Aniela staje się dorosła, zaczyna zastanawiać się nad swoim postępowaniem, widzi własne błędy i próbuje się zmienić.
W końcu nadszedł czas na seans filmowy. Z racji, że sala kinowa była nietypowa, to i miejsca były oczywiście nietypowe ….leżące! Wszyscy zajęli najdogodniejsze dla siebie pozycje i zanurzyli się w świat Kłamczuchy. Oglądaliśmy film z 1981 r. w reżyserii Anny Sokołowskiej. Kilka minut przed północą filmowy ekran zgasł, podobnie światło i …. zasnęliśmy.

20 listopada - Światowy Dzień Praw Dziecka - konkurs recytatorski "W rymowanym świecie".

20 listopada w szkole zorganizowaliśmy konkurs recytatorski „W rymowanym świecie”. W ten sposób upamiętniliśmy 30 rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka.
Konkurs rozegrał się w kategorii klas I-III i IV-VII. Dzieci pięknie i bezbłędnie wygłaszały wiersze, a najmłodsi uczestnicy wystąpili w strojach specjalnie przygotowanych na tę okazję. Było śmiesznie i wzruszająco. Między wystąpieniami kolejnych uczestników przypominaliśmy dzieciom o ich najważniejszych prawach.
W związku z tą szczególną okazją o zwycięstwie zdecydowało nie tylko jury, ale również uczniowie, którzy przyznali w drodze głosowania 2 nagrody publiczności: dla Anny Maryon z klasy I i Bartłomieja Pawia z klasy VII.
Decyzją jury w kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła Anna Maryon z klasy I, II miejsce – Bartłomiej Jantas z klasy I, III miejsce – Oliwia Godawa z klasy III. Ponadto wyróżniono : Józefa Zwiasa z klasy I, Liliannę Grzywę z klasy I, Lillę Opyrchał z klasy II, Natalię Paw z klasy III, Piotra Morka z klasy III.
W kategorii klas IV – VII najlepszą recytatorką została Patrycja Smagło z klasy VI, II miejsce przypadło Wiktorii Guzdek z klasy VI, a III miejsce – Natalii Jankowicz z klasy VII. Jury wyróżniło: Natalię Leśniak z klasy VI, Bartłomieja Pawia z klasy VII, Amelię Pacut z klasy V.

19 listopada - spektakl pt. "W drodze na Olimp".

19 listopada o godzinie 11.00 uczniowie klas V - VIII pojechali do Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskie na spektakl teatralny "W drodze na Olimp".
Tematem przewodnim widowiska było krótkie omówienie najważniejszych mitów greckich i zaprezentowanie w sposób humorystyczny postaci najważniejszych bogów zamieszkujących Olimp. Forma spektaklu stanowi doskonałe wprowadzenie do mitologii dla uczniów klas V i VI oraz powtórkę dla klas VII i VIII.

12 listopada - Spotkanie z policjantem.

12 listopada odbyły się w naszej szkole spotkania profilaktyczne prowadzone przez policjantów, pracujących w Zespole ds. Nieletnich i Patologii w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach.
Asp. Sztab. Małgorzata Hombesch przypomniała uczniom z klas I – IV o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły, poruszając nie tylko kwestie związane z zagrożeniem ze strony samochodów. Uświadomiła dzieci również o konieczności zachowania czujności w przypadku kontaktu z nieznajomym. Zwróciła ponadto uwagę na zagrożenia związane z telefonicznym wypytywaniem dzieci o to, czy jest ktoś dorosły w domu. Uczniowie klasy IV otrzymali szczegółowe informacje o odpowiedzialności za korzystanie z facebooka.
W tym samym czasie asp. sztab. Zbigniew Przybek prowadził spotkanie profilaktyczne z uczniami klas V – VIII, na którym wyjaśnił uczniom kwestie odpowiedzialności nieletnich w świetle przepisów prawa, zdefiniował pojęcie przestępstwa, wykroczenia oraz demoralizacji, kładąc szczególny nacisk na konsekwencje wynikające z naruszania norm społecznych, uchylania się od spełniania obowiązku szkolnego, palenia papierosów, spożywania alkoholu, używania narkotyków i dopalaczy. Zwrócił uwagę na przestępstwa internetowe, w tym groźby karalne, stalking, znieważanie, przypominając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a sprawców cyberprzemocy można namierzyć i ukarać.

8 listopada - Akademia z okazji Święta Niepodległości.

W poniedziałek 11 listopada przypada 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to święto państwowe, więc już dzisiaj w naszej szkole odbyła się akademia z tej okazji. Akadenię przygotowali w tym roku uczniowie klasy IV i V pod bacznym okiem ich wychowawczyń pań: Marty Weber i Martyny Makowskiej Kozieł.
Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego narodu przeplatając je pieśniami patriotycznymi.
Po akademii włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Do hymnu" o odśpiewaliśmy hymn państwowy.
11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły złożony z chłopców klasy VIII pod opieką pani Małgorzaty Kościelniak reprezentował naszą szkołę na gminnych obchodach Święta Niepodległości w Kalwarii Zebrzydowskiej.

28 października - Pomarańczowy dzień w przedszkolu.

We wtorek 28 października nasze przedszkolaki obchodziły pomarańczowy "Dzień Marchewki". Tego dnia głównym tematem dnia była oczywiście marchewka.
Już od samego rana, można było zauważyć, że będzie to wyjątkowy dzień, gdyż wszystkie dzieci z obu grup przyszły ubrane na pomarańczowo.Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o marchewce: jak bardzo jest zdrowa , że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, oraz jej spożywanie korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dzieci miały okazję jeść marchewkę pod różnymi postaciami: chrupały surową, próbowały surówki z marchewki, młodsze dzieci przygotowały babeczki z marchewki, a starsze ciasto marchewkowe, a na koniec wszystkie przedszkolaki robiły sok marchewkowo- jabłkowy, który smakował wyśmienicie.
"Dzień marchewki" wypełniały zabawy i pląsy przy piosence "Urodziny Marchewki" . Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa, w specjalnej marchewkowej fotobudce. W tym dniu wszystkie dzieci dobrze się bawiły i zapewne marchewkę polubiły.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie "pomarańczowych strojów.

Akcja "Szkoła pamięta".

Nasza szkoła włączyła się w akcję MEN "Szkoła pamięta". Celem akcji było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej poprzez udział we wskazanych przez MEN formach.
Uczniowie mogli między innymi:
-uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych,
-odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię,
-zapalić znicze w miejscach związanych z wydarzeniami historii lokalnej,
-posprzątać bezimienne i opuszczone groby,
-odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki,
-zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się wspomnieniami,
-przygotować gazetki okolicznościowe w klasach i korytarzach,
-zorganizować wycieczkę patriotyczną.
Uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcami wybrali się do pomnika - obeliska z tablicą pamiątkową Ku Czci i pamięci 10-ciu zasłużonych działaczy ruchu robotniczego rozstrzelanych przez okupanta hitlerowskiego w dniu 23.11.1943.
Klasa VII uporządkowała teren koło pomnika, posadziła bratki i zapaliła znicze. Uczniowie klasy VI również zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć rozstrzelanych.
Zostały wykonane również gazetki związane z II wojną światową. Jedna na korytarzu, którą wykonała pani Anna Maślanka z samorządem uczniowskim, a druga w klasie VII.
Uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z Panem Jankowiczem, który opowiadał im o czasach wojny i okresie powojennym na terenie naszej wsi.

18 października - pasowanie na przedszkolaka.

18 października w naszym przedszkolu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie Pasowanie na Przedszkolaka.
Jest to bardzo wyjątkowa uroczystość, podczas której dzieciom z młodszej grupy przedszkolnej, zostają nadane prawa przedszkolne. Występ poprzedziły liczne próby. W dniu pasowania już od samego rana trwały przygotowania, by jak najlepiej przyjąć zaproszonych gości. Podczas występu przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach, tańczyły z pomponami, oraz w parach rock and roll'a. Milusińscy zaprezentowali również piosenkę z pokazywaniem w języku angielskim. Dla większości był to pierwszy, tak ważny występ. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie dzieci, a także rodziców. Pani Dyrektor dotknęła ramiona wszystkich przedszkolaków, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem, ogromnym drewnianym lizakiem. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków od zaproszonych gości oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny słodki poczęstunek. Dla dzieci było to bardzo wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

16 października - wyjazd przedszkolaków do Wadowic.

16 października przedszkolaki z obu grup udały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Najpierw pojechały do Wadowickiego Centrum Kultury na spektakl pt. "Królowa Śniegu". Na chwilę dzieci przeniosły się w zimową aurę, mimo, że za oknem mamy piękną złotą jesień. Nasi milusińscy mogli zobaczyć jak dobro góruje nad złem. Dzieci utrwaliły wiadomości jak należy zachowywać się w teatrze.
Po spektaklu przedszkolaki udały się na warsztaty pszczelarskie do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Tam mogły zobaczyły prawdziwą pasiekę, oczywiście mając na sobie specjalne, ochronne nakrycie głowy. Następnie każde dziecko wykonało dla siebie 2 świeczki- pierwszą z lanego wosku umieszczonego w formie, który po zastygnięciu zamieniał się w różne zwierzęta, natomiast drugą świecę dzieci zwijały z węzy. Przedszkolaki miały okazję posmakować miodu oraz pyłku pszczelego . Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się czym jest ul, co to pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli, zobaczyły maszyny wykorzystywane do produkcji miodu. Wielką radość sprawiły zwłaszcza najmłodszym interaktywne tablice, gdzie mogły ubierać pszczelarzy. Nasi milusińscy poznali kolejny nietypowy, ale jakże ważny zawód- pszczelarza.

16 października - wyjazd do Kalwarii na pokazy fizyczne.

Za trzy lata w Krakowie powstanie "centrum techniki" (budynek w budowie) i już teraz pracownicy, zapaleńcy w ramach projektu edukacyjnego jeżdżą po gminach z pokazami fizycznymi.
Młodsi uczniowie traktują te eksperymenty jak magiczne sztuczki, starsi mający już kontakt z fizyką mogą dostrzec, ile ciekawych zjawisk można wytłumaczyć znając prawa fizyki i chemii. Dla jednych i drugich była to na pewno ciekawa lekcja.

14 października - Święto Edukacji Narodowej.

Dzień 14 października to zawsze inny dzień niż pozostłe dni szkolne, gdyż jest to święto nas wszystkich, którzy w jakiś sposób jesteśmy związani ze szkołą.
W bieżącym roku szkolnym obchody Święta Edukacji Narodowej połączyliśmy z ślubowaniem klasy I.
14 października nie ma zajęć dydaktycznych, więc o godzinie 9.30 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby kibicować pierwszakom, którzy zdawali "egzamin na ucznia". Do egzaminu przygotowywali się od września pod bacznym okiem wychowawczyni Barbary Kapuścińskiej - Kawaler i zdali go znakomicie. Po egzaminie złożyli uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor ogromnym ołówkiem pasowała każdego z osobna na ucznia klasy I.
Następnie uczniowie klasy VI zaprezentowali krótki montaż słowno - muzyczny, którym pragnęli wyrazić wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud i poświęcenie. Montaż przygotowali wraz z panią Anną Maślanką wychowawczynią i zarazem opiekunem samorządu szkolnego.

WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM OBSŁUGI, UCZNIOM I RODZICOM ŻYCZYMY WIELE RADOŚCI, SUKCESÓW Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

UBEZPIECZENIE SZKOLNE DLA TWOJEGO DZIECKA

Firma ubezpieczeniowa InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group przygotowała ofertę zawierającą atrakcyjne opcje ubezpieczenia szkolnego. Zainteresowani rodzice proszeni są o zapoznanie się z ofertą i dokonanie zakupu ubezpieczenia od ręki.
Należy: wejść na stronę: https://klient.interrisk.pl/EduPlusOnline i zweryfikować się numerem ID Klienta: wuyng.
Okres ubezpieczenia od 1 września 2019 roku do 31 sierpnia 2020 roku, cena 35 złotych. Oferta ważna do 15 października włącznie.

6 września - Dzień otwarty w Dolandii .

W dniu dzisiejszym 6 września 2019 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami odwiedzili Dolandię. To był dzień otwarty w Placówce Wsparcia Dziennego w Stanisławiu Dolnym. Uczniowie zostali zapoznani z ofertą zajęć, jaką oferuje Placówka i obejrzeli piękne wnętrza, bogato wyposażone w rozmaite pomoce dydaktyczne. Opiekunowie grup zapewnili im także udział w świetnej zabawie. Była rywalizacja, śmiech, radość i zdobywanie rozmaitych sprawności. Po zadaniach umysłowych przyszedł czas na słodkie co nieco, czyli rozbijanie piniaty i raczenie się słodyczami. Na zakończenie czekał na dzieciaki jeszcze poczęstunek - pyszne ziemniaki z masłem. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom za zaproszenie i miłe przyjęcie.


2 września - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Za nami wakacje, wakacje już...

Przyszedł czas powitać nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele parafialnym, a potem udaliśmy się do szkoły.
Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć akademię przygotowaną przez uczniów klasy VII.
W tym roku obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, więc witając nowy rok szkolny klasa VII przypomniała o tamtych dramatycznych dniach września 1939 roku.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która powitała wszystkich i udzieliła ważnych informacji dotyczących nowego roku szkolnego. Potem rozeszliśmy się do klas na pierwsze spotkanie z wychowawcami.
Wszystkim życzymy samych miłych dni i sukcesów w nowym roku.
ROK SZKOLNY 2018/2019

19 czerwca - Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

Nareszcie wakacje!.

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły zakończyli rok szkolny. Uroczystość pożegnania Pani Dyrektor, Grona pedagogicznego i pracowników administracji i obsługi została przygotowana przez uczniów klasy VIII, którzy wrócili myślami do najwcześniejszych chwil spędzonych w szkolnych murach. Z serdecznymi słowami podziękowania zwrócili się do Pani Dyrektor, nauczycieli i pracowników szkoły. Nie zapomnieli również o swoich kochanych rodzicach. Na zakończenie swej bytności w szkole przekazali sztandar chłopcom z klasy siódmej i podarowali im podkowę na szczęście. Absolwenci życzyli swoim młodszym kolegom powodzenia na przyszłorocznych egzaminach i trafnego wyboru szkoły średniej. Program artystyczny uświetnił występ Jakuba Bednarza z klasy szóstej, który zagrał na gitarze Sonatinę. Następnie sceną zawładnęli siódmoklasiści, którzy przygotowali o każdym absolwencie kilka ciepłych słów i wręczyli maskotki na szczęście. W drugiej części uroczystości Pani Dyrektor wręczyła najlepszym uczniom nagrody książkowe i wyróżnienia za uzyskanie wysokich miejsc w konkursach przedmiotowych oraz za 100% frekwencję. Najliczniejszą grupą, która została nagrodzona, okazała się klasa piąta. Wszystkim uczniom gratulujemy! Podziękowania od Pani Dyrektor otrzymali również nauczyciele za trud nauczania i wychowania, za dar przekazywania wiedzy i wielką cierpliwość.
Wszystkim dzieciom, uczniom i absolwentom życzymy udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!

18 czerwca - Wycieczka klasy VII i VIII do Oświęcimia.

Ocalmy od zapomnienia niezwykłe Miejsce Pamięci.

18 czerwca uczniowie klasy siódmej i ósmej zwiedzili niezwykłe Miejsce Pamięci - Auschwitz-Birkenau. To miejsce jest dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Zwiedzający uczniowie poznali tereny Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau.
W ciszy i zadumie wędrowali od baraku do baraku, słuchali niezwykłej opowieści pani przewodnik i ogromnie zasmuceni patrzyli na to, co ocalało z tamtych nieludzkich czasów. W pamięci na długo pozostaną im obrazy miejsc, które zobaczyli i słowa tych, którzy ocaleli. Pamięć nie jest dana raz na zawsze, ale to od nas samych zależy, by ją chronić i pielęgnować. Choć wspomnienia są gorzkie, musimy je ocalić od zapomnienia.

7 czerwca - Dzień zwierząt w przedszkolu.

W piątek w przedszkolu obchodziliśmy dzień zwierząt. W tym dniu dzieci, wraz z rodzicami, przyniosły do przedszkola swoje pupile. Odwiedziły nas: koty, psy, świnki morskie, papuga, żółw a nawet rybka. W tygodniu poprzedzającym ten dzień, dzieci oglądały film o pracy weterynarza, poznając ten zawód w ramach programu doradztwa zawodowego. Dzień ten miał między innymi na celu uświadomienie najmłodszym, że zwierzęta również mają swoje prawa. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki na temat zwierząt. Dzieci opowiadały o swoich pupilach oraz oglądały filmiki ze schroniska, zwracając uwagę, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Nasi milusińscy uświadomili sobie, że być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa. Została także zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska, w którą zaangażowały się zarówno dzieci i rodzice, za co serdecznie dziękujemy.
Zdjęcia w galerii.

„Klub czytających rodziców”.

„Klub czytających rodziców” działa w naszej placówce od wielu lat i został utworzony w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” wspomagającej rozwój mowy i myślenia dzieci w wieku przedszkolnym. Członkami klubu mogą zostać rodzice, którzy wyrażą chęć głośnego czytania literatury dziecięcej w poszczególnych grupach wiekowych.
Jak podkreślają specjaliści czytanie otwiera dostęp do skarbnicy ludzkiej myśli i wiedzy. Niezwykle ważne jest, by nawyk czytania i miłość do książek zaszczepić już w dzieciństwie. Dzięki takim spotkaniom rodzice zwiększają swoją świadomość o roli głośnego czytania dzieciom, które wpływa na ich wszechstronny rozwój. Stymuluje rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, poszerza zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć dziecka, pobudza do kreatywności, tworzenia rzeczywistości poprzez słowa i różne pomysły działań - dziecko samo kreuje swoje zabawy na podstawie tego, co zapamiętało z bajek.
Zapisując to działanie w programie naszego przedszkola, pragnęłyśmy również wzmocnić więź emocjonalną pomiędzy dorosłymi i dziećmi, zachęcać dorosłych do głośnego czytania dzieciom, wpłynąć na wszechstronny rozwój dziecka, rozwijać i utrwalać zainteresowania, potrzeby i nawyki czytelnicze, włączyć rodziców w życie grupy.
Podczas spotkań z rodzicami dzieci z uwagą słuchają czytanych bajek i gromkimi brawami dziękują gościom za przybycie i zapraszają ponownie. Bardzo serdecznie dziękujemy 10 rodzicom ze starszej grupy oraz 11 rodzicom z młodszej , którzy w kwietniu i maju czytali dzieciom bajki .

7 czerwca - Święto Patrona Szkoły.

W bieżącym roku szkolnym Święto Patrona Szkoły - Świętej Jadwigi Królowej obchodziliśmy w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
Obchody rozpoczęliśmy o godzinie 10.00 Mszą Świętą w tynieckim klasztorze. Po mszy podzieleni na trzy grupy wiekowe zwiedzaliśmy z przewodnikami opactwo oraz uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których próbowaliśmy podobnie jak średniowieczni mnisi, pisać gęsimi piórami. Najstarsza grupa, czyli uczniowie klas VI - VIII mogli bardziej "poczuć ducha epoki", gdyż warsztaty ich odbywały się w autentycznym scriptorium średniowiecznym.
Z opactwa udaliśmy się nad Wisłę płynącą u stóp klasztoru, gdzie zjedliśmy lody i autokarami wróciliśmy do Stanisławia.
Zdjęcia w galerii.

1 czerwca - Święto Rodziny.

W bieżącym roku Święto Rodziny miało miejsce w dwu różnych miejscach. Pierwsza część rozpoczęła się o godz. 10.00 w szkole, gdzie dzieci z klas I - III zaprezentowały program artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty. Na program artystyczny zaproszeni byli wszyscy rodzice uczniów naszej szkoły. Po akademii rodzice z młodszymi dziećmi udali się na "Dolandię", gdzie był dalszy ciąg imprezy. Czekał tam na wszystkich słodki poczęstunek przygotowany przez Panie z "Dolandii" i nauczycieli naszej szkoły. Nauczyciele wraz z uczniami klas starszych przygotowali również loterię fantową i różne zawody sportowe dla dzieci. Wszyscy dzielnie walczyli w konkurencjach sportowych, a najsprawniejsi zdobyli nawet po kilka medali. Na koniec wszyscy zajadali się kiełbaskami z grila przygotowanymi przez panów ze Stanisławianki.

28 maja - wycieczka przedszkolaków do kina.

„Z okazji „ Dnia Mamy” nasze przedszkolaki udały się na wycieczkę do kina na film „Panda i Banda”. Tym razem również każdemu dziecku towarzyszyli dorośli: głównie mamy. Nie brakowało łez wzruszenia i radości na filmie polecamy bajkę nie tylko dzieciom ale również dorosłym.”

22 - 24 maja wycieczka klas IV - VIII w Pieniny.

W tym roku szkolnym aura pogodowa wyraźnie nam nie sprzyja. Długo wyczekiwana wycieczka w Pieniny, a tu pada. Nie zrażając się jednak pogodą rankiem 22 maja wyjechaliśmy w Pienniy.
W pierwszy i drugi dzień nie było jeszcze najgorzej, mżawka przeplatała się ze słońcem i chociaż ubłociliśmy buty, to przeszliśmy Wąwozem Homole do schroniska, potem zwiedziliśmy Szczawnicę, gdzie kosztowaliśmy zdrowotnych wód i przepysznych lodów. Potem udaliśmy się na tor saneczkowy, gdzie wśród pisków i śmiechu zjeżdżaliśmy z góry. Pogoda dopisywała więc pod koniec pierwszego dnia wspieliśmy się jeszcze Smoczym Wąwozem na przepięknie położony taras widokowy skąd mogliśmy podziwiać panoramę okolicy i doskonale widocznych Tatr. Następnie udaliśmy się na nocleg do Czorsztyna.
W drugim dniu statkiem popłynęliśmy do Nidzicy, gdzie zwiedziliśmy czternastowieczny zamek. Po obiedzie pojechaliśmy do gorących źródeł w Bukowinie Tatrzańskiej. Spędziliśmy tam całe popołdnie. W trzeci dzień już bardzo padało i gęsta mgła zasnuła góry. Musieliśmy zrezygnować z wyjścia na Trzy Korony i spływu Dunajcem. Pojechaliśmy na kręgle do Szaflar i wcześniej niż planowaliśmy wróciliśmy do domu. Pomimo nie najlepszej pogody wszyscy byli zadowoleni i wycieczkę uznali za bardzo udaną.

15 maja - Uroczystość otwarcia szkoły po remoncie.

Marzenia się spełniają!

15 maja 2019 r. - ten dzień zapisany będzie nie tylko w historii naszej szkoły, ale i całej naszej społeczności lokalnej, bo koniec wieńczy dzieło - mamy nową - starą szkołę. Piękny, solidny dach, wymienioną instalację wodno-kanalizacyjną i CO, zmodernizowaną kotłownię, wyremontowane dwie łazienki szkolne, nową część administracyjną, salę świetlicową, wyposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne trzy pracownie: językową, fizyczno-chemiczną i biologiczno-geograficzną. W trakcie trwających prac remontowych wygospodarowano miejsce na czytelnię i gabinet pielęgniarki szkolnej. Odnowiona została także elewacja zewnętrzna. Dzięki ofiarności sponsorów, ludzi o wielkim sercu, wymalowano wszystkie sale lekcyjne.
Na dzisiejszą uroczystość zaproszeni zostali znamienici goście, którzy tłumnie dopisali.
Zaszczycili nas swoją obecnością Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty, członkowie Rady Miejskiej, Pani Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty, Pan Filip Kaczyński, Radny Województwa Małopolskiego, Proboszcz naszej Parafii – Roman Świerkosz, księża absolwenci naszej szkoły: ks. Franciszek Płaczek, ks. Antoni Płaczek, ks. Jarosław Żmija, ks. Paweł Rybski i nasz katecheta ks. Janusz Krupa oraz Pan Stanisław Żmija – wieloletni sympatyk naszej szkoły, Panowie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Paweł Hebda i Piotr Kumor oraz obecni Radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przybyli też Radna, sołtys wsi i prezes Stowarzyszenia Mieszkańców "Dolany na Ludowo i Sportowo" Pani Ewa Pacut, pracownicy Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, Pani Mirosława Oczkowska – dyrektor OASS, Pan Michał Świerkosz, główny wykonawca inwestycji, Pan Marian Korzeniowski – inspektor nadzoru oraz Dyrektorzy Szkół Samorządowych, członkowie Rady Sołeckiej naszej wsi, a także przedstawiciele Spółki Wodnej, OSP w Stanisławiu Dolnym i Ludowego Klubu Sportowego "Stanisławianka", Rada Rodziców, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły.
Zaproszeni zostali również Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Pan Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Paweł Knapczyk - dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Pani Anna Pieczarka - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Joanna Filas -autorka wniosku unijnego, ale ze względu na liczne obowiązki w tym dniu nie mogli przybyć osobiście, niemniej jednak Pan Marszałek wystosował okolicznościowe pismo, które zostało odczytane.
Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym aktem przecięcia wstęgi, a następnie Pani Dyrektor Dorota Kawaler, przedstawiła mozolne osiem miesięcy burzenia, budowania, porządkowania i upiększania szkolnych murów.
Stało się! Powstała placówka na miarę XXI wieku, wizytówka naszej gminy. Stworzone tu warunki pozwolą dzieciom i uczniom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania i z wiarą patrzeć w przyszłość.
Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którym te podziękowania się należały, a w szczególności Pani Małgorzacie Prażnowskiej, dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Brodach i Panu Markowi Ziębie, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Stanisławiu Dolnym, którzy otworzyli dla naszych uczniów i nauczycieli szeroko drzwi swoich szkół i przez długie miesiące zapewniali bazę dydaktyczną.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Z kolei sceną zawładnęli najmłodsi, uczniowie z klas I-IV, którzy zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod czułym okiem swych wychowawczyń. Ostatnim punktem uroczystości było poświęcenie sal i krzyży przez księdza proboszcza. Potem zaproszeni goście oglądali sale lekcyjne i spacerowali szkolnymi korytarzami, a szmer wspomnień wypełniał szkolne mury. Ta przemiła uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zdjęcia z uroczystości w galerii.

29 kwietnia - Pogoda lubi płatać figle...
29 kwietnia uczniowie klas IV-VIII mieli maszerować raźnym krokiem szlakiem Lanckorona-Kalwaria Zebrzydowska, by uczcić zbliżającą się rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Niestety pogoda spłatała nam figla! Cały weekend padał deszcz, nawet dziś nie przestawał padać ani na chwilę. Uczniowie spędzili więc czas w szkole. Razem z wychowawcami przygotowywali plakaty nawiązujące do obchodów majowego święta, a dzięki pani Annie Maślance zapoznali się z najważniejszymi faktami historycznymi i postaciami związanymi z Konstytucją 3 maja, by potem stanąć w szranki i odpowiadać na baaardzo trudne pytania.
Po pracy nadszedł czas wypoczynku... zamówiona została pizza, którą wszyscy ze smakiem zjedli. Mimo, iż dzień wyglądał zupełnie inaczej niż planowaliśmy, to uważamy go za udany. Przecież przyświeca nam myśl, że "Naucz się z pogodą ducha przyjmować to, czego nie możesz zmienić, odważnie zmieniać to, co możesz, a przede wszystkim naucz się mądrze odróżniać te dwa stany".

Podsumowanie zbiórki pieniędzy dla dzieci w Argentynie.


Wszyscy począwszy od przedszkola, a skończywszy na uczniach klasy VIII włączyli się w zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Kubek Mleka” dla dzieci z Peurto Libertad w Argentynie. Razem zebraliśmy 1684 złote. Pieniądze zostały przekazane organizatorowi akcji – Franciszkańskiemu Sekretariatowi Misyjnemu w Kalwarii Zebrzydowskiej, który wyśle je do Argentyny.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcje bardzo dziękujemy.
Więcej informacji w zakładce - Projekty i przedsięwzięcia - akcje charytatywne.

Wyniki konkursu na logo szkoły.


Konkurs na logo Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanisławiu Dolnym został rozstrzygnięty.
Na konkurs wpłynęło ponad 20 prac. Jury wybrało 4 prace : 1 miejsce zajęła praca ucznia klasy I Sebastiana Karamańskiego. Praca autorstwa Sebastiana po niewielkich przeróbkach będzie logo naszej szkoły.
Wyróżnione zostały również 3 inne prace: Kamila Opyrchała, Lilli Opyrchał i Wiktorii Tłomak.

I miejsce

Wyróżnienie5 kwietnia - wycieczka klas I - III do Lanckorony.


W piątek, 5 kwietnia korzystając z pięknej pogody uczniowie z klas I-III wraz z opiekunami udali się na rajd pieszy do Lanckorony.
Celem wycieczki było zapoznanie się z unikatową zabudową ryneczku w Lanckoronie. Miasteczko, w którym na każdym kroku można spotkać anioły, spodobało się najmłodszym uczniom naszej szkoły. Postanowili, że wrócą tam z rodzicami w któreś niedzielne popołudnie.
Uczniowie poznali również trochę trudnej historii Polski związanej z obroną Lanckorony podczas konfederacji barskiej. Wyszli na zamkowe wzgórze, aby zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Biało- czerwona flaga miała przypominać, że o ten skrawek Polski walczyli kiedyś patrioci i tu przelewali swoją krew.

3 kwietnia - wizyta "czekoladowego" autobusu w przedszkolu.


3 kwietnia do naszego przedszkola przyjechał niezwykły autobus "czekoladowy". Dzieci oczekiwały go od samego rana z niecierpliwością. Młodsza i starsza grupa uczestniczyły w smacznych warsztatach, które odbyły się w tym niezwykłym autobusie. Przedszkolaki poznały historię czekolady, proces jej wytwarzania, oraz próbowały różnych jej smaków, po czym na ich buziach malowały się czekoladowe uśmiechy. Każde dziecko wykonało swoje czekoladowe narzędzie, a były to: łyżki, serca, podkowy czy autobusy. Przedszkolaki malowały również czekoladą wiosenne rysunki, a następnie każdy swoje dzieła spakował do specjalnych kartoników. Dzieci na zakończenie otrzymały dyplom "Mistrza Czekolady". To był wyjątkowo słodki dzień. "

21 marca - powitanie wiosny przez przedszkolaków.


„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty”.
W końcu nadeszła wiosna, przynajmniej ta kalendarzowa. W czwartek 21 marca nasze przedszkolaki przywitały ja bardzo wesoło. Aby podkreślić charakter tego dnia, dzieci z obu grup ubrane były na zielono i żółto. Na zajęciach przedszkolaki wykonały wiosenne prace plastyczne, które teraz zdobią korytarz przedszkolny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia był wiosenny pochód, podczas którego dzieci mogły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały obserwując pierwsze zwiastuny tej pory roku: pączki na drzewach, bazie, rozkwitające krokusy i przebiśniegi oraz śpiew ptaków. Na koniec obie grupy wykonały wiosenne piosenki. Mamy nadzieje, że wiosna zawita do nas na dobre.

14 marca - Wyjazd uczniów klasy VII i VIII na pokazy chemiczne na Uniwersytet Jagielloński.


W dniu 14 marca dzięki uprzejmości pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii UJ w Krakowie uczniowie klasy VII i VIII pod opieką p. A. Gałkowskiej i p. M. Weber wzięli udział w pokazach skroplonych gazów i właściwości substancji w niskich temperaturach prowadzonych przez dr Ryszarda Lehmana w asyście mgr inż. Zygmunta Wołka. Pokazy te niegdyś zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa.
Podczas pokazu prezentowany był krótki wykład na temat historii skroplenia gazów i zastosowań kriogeniki oraz szereg doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach: zjawisko Leidenfrosta, powstawanie mgieł , powstawanie piany, przemiany fazowe w metalach i niemetalach, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych, skraplanie gazu ziemnego, skraplanie i zestalanie argonu, rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne, spalanie gazów, spalanie mieszaniny piorunującej- doświadczenie, które wywołało wśród młodzieży zgromadzonej na auli wykładowej najwięcej entuzjazmu i burzę oklasków dla prowadzących!
Był to dla nas niezwykłe spotkanie z chemią, gdzie teoria ma odzwierciedlenie w praktyce w profesjonalnym laboratorium chemicznym.

8 marca - Przedszkolaki w Teatrze Groteska w Krakowie.


W piątek 8 marca dzieci z przedszkola pod opieką wychowawców pojechały na wycieczkę do Krakowa, gdzie w Teatrze Groteska oglądały spektakl pt. „Tygrys Pietrek”. Spektakl opowiada o lękliwym Tygrysku Pietrku, któremu odważne Tygrysy zabierają paski. Żeby je odzyskać bohater wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu odwagi. Chce ją kupić w sklepie, zdobyć w wojsku, nauczyć się jej od Indian... Ale napotkani osobnicy zapomnieli już o banalnej prawdzie – boi się każdy, a odwaga polega na pokonaniu strachu, nie zaś na ubraniu się w jej „kostium”. Tygryskowi udało się pokonać strach i odzyskać paski, a osiągnął to dzięki własnej odwadze w imię wyższej wartości, jaką jest miłość dziecka do matki.
Ciekawe przygody Pietrka, wpadające w ucho piosenki i świetna animacja lalek stanowiły gwarancję dobrej zabawy. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Kilka dni poprzedzających wyjazd, na zajęciach w przedszkolu dzieci poznawały pojęcia dotyczące teatru, nazwy zawodów ludzi, którzy tam pracują. Teatr to nie tylko przestawienie, to również odpowiedni sposób zachowania się, stosowny ubiór. Już w najmłodszym wieku należy przekazywać dzieciom zasady pobytu w teatrze i zachęcać je do odwiedzin z rodzicami.
Dzięki kontaktom ze sztuką teatralną dzieci rozwijają myślenie, wyobraźnię, poznają skutki zachowań bohaterów. Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami. Dzieci podczas spektaklu stykają się z normami społecznymi, wartościami, bohaterami pozytywnymi i negatywnymi. Wczesne kontakty ze sztuką zachęcają do własnej twórczości i kształtują u dziecka głębokie przeżycia artystyczne.
Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka, a przede wszystkim piękne lalki, maski i kostiumy przykuły uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Nie zapomniały także nagrodzić aktorów gromkimi brawami.

Wspieramy pracę misjonarzy!


Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, do włączenia się w akcję pomocy dzieciom z rodzin wielodzietnych
z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Puerto Libertad, prowincja Misiones w Argentynie.
Więcej informacji w zakładce - Projekty i przedsięwzięcia - akcje charytatywne.

28 lutego - Bal karnawałowy w przedszkolu.


W tym roku Tłusty Czwartek, to dla naszego przedszkola podwójna uroczystość.
„Tłusty Czwartek” – w przedszkolu na drugie śniadanie tradycyjny pączek. Największą jednak atrakcją tego dnia był długo oczekiwany przez wszystkich Bal Karnawałowy!
Karnawał to czas, na który czekają najmłodsi. To moment, kiedy można przebierać się do woli! Zabawy karnawałowe dla dzieci to przede wszystkim możliwość przeistaczania się w inne osoby. W przedszkolu pojawiły się więc księżniczki, królewny, wróżka, Spider-man, Batman, pirat, Anna i Elza z Krainy Lodu, kotek, diabełek, a nawet Duch!
Drodzy Rodzice, gratulujemy Wam kreatywności i dziękujemy za zaangażowanie.
Przedszkolaki bawiły się fantastycznie! Już od rana nie mogły doczekać się założenia strojów wymarzonych postaci i masek karnawałowych. Były konkursy z nagrodami, tańce animacyjne i słodki tłusto-czwartkowy poczęstunek. A kolejny karnawał dopiero za rok…

26 lutego - Klasa IV "wyskoczyła" do Krakowa.


26 lutego klasa IV wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Przygodę zaczęliśmy od wyskokowej zabawy w Parku Trampolin "Go Jump". Od momentu przekroczenia progu budynku wypełnionego trampolinami z twarzy czwartoklasistów nie schodziły uśmiechy. Salta, zjazdy na pontonach, a nawet gra w skoczną koszykówkę, nie stanowiły żadnego problemu dla wysportowanego zespołu.
Po godzinnym treningu przyszedł czas na złapanie oddechu. Kolejny punkt programu dał ku temu możliwość. W Centrum Sztuki Japońskiej Manggha podczas warsztatów z kaligrafii japońskiej poznaliśmy podstawy pisma obrazkowego i technikę pięknego pisania. Jak się okazało - pisanie, choć trudne, nie musi być nudne. Uczniowie byli zachwyceni zajęciami i nieśmiało okazali swoje niezadowolenie, gdy prowadząca warsztaty ogłosiła ich koniec. Taka reakcja wywołała uśmiech na twarzy pani Joanny, która w ramach wyjątku przedłużyła lekcję kaligrafii. Czas spędzony w Manggha będziemy długo wspominać patrząc na samodzielnie wykonane przez nas prace, które mogliśmy zabrać do domu. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. Taką kombinację zabaw polecamy innym klasom.

12 lutego - Dzień Pizzy w przedszkolu.


We wtorek 12.02.2019 w naszym przedszkolu obchodziliśmy „ Dzień Pizzy”. Dzieci z młodszej i starszej grupy poznały historię powstania tej potrawy oraz kraj jej pochodzenia - Włochy.
Zobaczyły na mapie gdzie leżą Włochy, wysłuchały ciekawostek na temat tego państwa oraz oglądały zdjęcia: zabytków, budowli oraz potraw włoskich.
Przedszkolaki nauczyły się kilku słów po włosku:
Tak- Si
Nie- No
Dziękuje- Grazie
Proszę- Per favore
Dzień dobry- Buongiorno
Do widzenia- Arrivederci
Cześć- Ciao
Dzieci słuchały także wierszy i opowiadań o Włoszech. Głównym punktem zajęć było przygotowanie i pieczenie pizzy. Dzieci przyniosły z domów swoje ulubione składniki, następnie układały je na wcześniej przygotowanym cieście. Po upieczeniu była wspólna degustacja. Na zakończenie przedszkolaki nauczyły się także rymowanki o pizzy.
Dzieci z zerówki w mniejszych grupach robiły także koloseum z pudełek po zapałkach i wojowników z plasteliny.
Teraz każdy przedszkolak mały, czy duży, wie skąd pochodzi i jak można przygotować jedno z ich ulubionych dań- PIZZĘ
Zdjęcia w galerii.

21 grudnia - Wigilie klasowe.


W ostatni dzień przed feriamii świątecznymi wszyscy nasi uczniowie zasiedli wraz ze swoimi wychowawcami do wigili klasowych. Był biały opłatek i życzenia, a potem tradycyjny barszczyk z krokietem i słodkości przygotowane przez rodziców. Wszyscy w radosnych nastrojach rozpoczęliśmy ferie świąteczne. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!
Zdjęcia w galerii.

Niechaj nadchodzące Święta i magiczna noc Bożego Narodzenia przyniesie spokój i radość w każdym domu, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem - Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom - życzy Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanisławiu Dolnym Dolany


18 grudnia - Wycieczka przedszkolaków do Czesławia.


18 XII 2018 przedszkolaki z młodszej i starszej grupy przedszkolnej, udały się na wycieczkę do „Zaczarowanego Wzgórza” w Czasławiu. Czekała tam na nich moc atrakcji. Dzieci uczestniczyły w bożonarodzeniowych zabawach, tańcach i grach z chustą klanzy, stoczyły bitwę śnieżna ze sztucznymi śnieżkami. Przedszkolaki także lukrowały pierniczki i ozdabiały je jadalnymi nasionami. Wszyscy wysłuchali opowiadania o Bożym Narodzeniu i poznali znaczenie symboli świątecznych. Dzieci brały udział w zajęciach z sensoplastyki. Starsza grupa wykonała prace plastyczna ze sztucznym śniegiem, a młodsza grupa ozdabiała choinkę. Po zajęciach wszyscy karmili zwierzęta w gospodarstwie i każdy miał możliwość przejażdżki bryczka zaprzężona w dwa konie , przebrane za renifery. Na koniec każde dziecko zapakowało sobie sianko na wigilijny stół. Po pysznym obiedzie dzieci jeszcze próbowały rozbić mikołajkową piniatę. Wszyscy wrócili do domu w świetnych świątecznych nastrojach.
Zdjęcia w galerii.

6 grudnia - Mikołajki.


Mikołajki to czas radości nie tylko z otrzymywania prezentów, ale również czas radości z obdarowywania innych prezentami. Przekonali się otym uczniowie naszej szkoły, którzy w tym roku przygotowywali prezenty mikołajkowe dla wylosowanego kolegi lub koleżanki z klasy.
Prezenty te sprawiły wszystkim wiele radości. Również Rada Rodziców nie zapomniała o tym święcie przygotowując sładkie prezenciki dla wszystkich uczniów.5 grudnia - Wycieczka klasy VII i VIII do muzeum przyrodniczego w Krakowie.


W dniu 5 grudnia uczniowie klasy VII i VIII pod opieką Pań: Anny Gałkowskiej, Beaty Oczkowskiej i Marty Weber pojechali do Krakowa do Muzeum Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, aby ugruntować swoją wiedzę przyrodniczą oraz podczas warsztatów dowiedzieć się więcej na temat ewolucji zwierząt i przeszłości geologicznej naszej planety.
Podczas pobytu w muzeum podziwialiśmy zarówno osobliwości przyrody ożywionej (egzotyczne pająki, ryby, liczne płazy, włącznie z młodocianą postacią osobliwego – Aksolotla, gady: warany, agamy, węże, żółwie lądowe i morskie oraz ssaki - figlarne małpki Tamaryny białoczube), jak i nieożywionej (skały, minerały, skamieniałości i wykopaliska).
Zrekonstruowane okazy nosorożca włochatego ze Staruni (jedyny okaz na świecie), niedźwiedzia jaskiniowego oraz mamutów przeniosły nas w czas epoki lodowcowej.
Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wyglądają rośliny w lesie równikowym i w strefie pustyń gorących, takie jak: wanilia, kawa, epifityczne dzbaneczniki, kserofity, w tym sukulenty.

23 listopada - Rozstrzygnięcie konkursu „ Mój bajkowy przyjaciel”.


23 listopada odbyło się podsumowanie rodzinnego konkursu plastyczno - technicznego pt. „Mój bajkowy przyjaciel”.
Konkurs, w którym wzięło udział 21 dzieci i ich rodziców z młodszej i starszej grupy przedszkolnej, cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony Dzieci i Rodziców. Jest to świetny pomysł na aktywizację całych rodzin. To czas wesoło i twórczo spędzony razem, to nowe doświadczenie i interesująca podróż dwóch pokoleń, to zadowolenie i satysfakcja z własnej twórczości i możliwość jej eksponowania dla szerszego grona widzów.
Uczestnicy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu, ale prace były tak ciekawe, że jury miało prawdziwy dylemat.
Przy ocenie prac komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tematyką, pomysłowość i bogactwo wykorzystania różnorodnych materiałów i technik plastycznych oraz widoczny samodzielny wkład dziecka w pracę.
Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach, Komisja w składzie:
 • mgr D. Kawaler – dyrektor zespołu i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
 • mgr B. Kapuścińska–Kawaler – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i plastyki
 • mgr B. Janisz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wych. przedszkolnego
zdecydowała się przyznać następujące nagrody:
 • I miejsce:Lilianka Łyczak, Ania Maryon, Wiktoria Łyczak, Michałek Pacułt
 • II miejsce:Lenka Grodecka, Adaś Biernacki, Bartuś Jantas, Nikodem Grabek
 • Wyróżnienia:Alusia Wyka, Alusia Tłomak, Julcia Kawaler, Maja Kasiarz, Antoś Szymonek, Lenka i Hubert Maślona, Lenka Dyrga, Lilianka Grzywa, Bartuś Leśniak, Mateuszek Mamcarczyk, Laurka Sarapata, Wiktoria Śpiewak, Grześ Biernacki.
Dzieciom i ich Rodzinom składamy serdeczne gratulacje i bardzo dziękujemy za trud włożony w przygotowanie pracy konkursowej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.20 listopada - Pasowanie na przedszkolaka.


Dzień 20 listopada był bardzo ważny dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanisławiu Dolnym Dolany i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pani Dyrektor pasowała dzieci na prawdziwych przedszkolaków.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której młodsza grupa zaprezentowała swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Dzieci powitały gości piosenką „Wszyscy są, witam Was”. Następnie przedszkolaki przedstawiły się. Dzieci recytowały wiele wierszy, wykonały także taniec współczesny do piosenki „One Way”. Dziewczynki tańczyły z pomponami, natomiast chłopcy tworzyli „Boys Band” z tekturowymi instrumentami. Na koniec występu młodsza grupa zaśpiewała piosenkę z pokazywaniem „Maszerują dzieci drogą”.
Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i rodziców, pomagać kolegom, oraz być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania specjalnym drewnianym lizakiem każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki, które były pasowane otrzymały pamiątkowy dyplom, a dodatkowo wszystkie dzieci drobne upominki. Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Po pasowaniu dzieci miały słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!

9 listopada obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Pomimo trudnych warunków lokalowych związanych z rozbudową naszej szkoły i my uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Nie pojechaliśmy dzisiaj do szkół, w których przez okres remontu uczymy się, lecz obchodziliśmy uroczystość w rodzinnej miejscowości.
Obchody rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 Mszą Świętą za Ojczyznę, której przewodniczył ksiądz wikary Janusz Krupa, nasz katecheta. Po mszy uroczystym pochodem ze sztandarem szkoły i biało - czerwonymi chorągiewkami i kwatami udaliśmy się do placówki wsparcia dziennego "Dolandii", która udzieliła nam dziś gościny.
Po przybyciu na miejsce zebraliśmy się na świetlicy, gdzie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Ku naszej radości dołączyli do nas: pan burmistrz mgr inż. Augustyn Ormanty, pani sołtys Ewa Pacułt oraz niektórzy rodzice, którzy słuchali naszego śpiewu, a o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewali z nami hymn państwowy.
Po hymnie zapaliliśmy świeczki na biało - czerwonym, urodzinowym torcie dla Ojczyzny, który upiekli nasi rodzice (rodzice klas I - IV białą część, a klas V - VIII czerwoną) i odśpiewaliśmy naszej ojczyźnie sto lat. Świeczki na torcie zdmuchnęli przewodniczący klas i rozpoczęli słodką ucztę.
Zdjęcia w galerii.
9 listopada - Zakończenie działań związanych z obchodami 100- lecia Niepodległości Polski w przedszkolu.


W przedszkolu podejmowaliśmy działania związane z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Celem licznych przedsięwzięć było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, zajęciach edukacyjnych poznały pojęcia i wydarzenia związane z historią Polski, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy dzieci uczestniczyły w następujących działaniach:
 • Przedsięwzięcie „Warto ich znać” – przybliżenie postaci wybitnych Polaków dla Polski Niepodległej ( Chopin, Moniuszko, Kopernik, Skłodowska-Curie, Mickiewicz, Jan Paweł II, Piłsudski)
 • Cykl zajęć dydaktycznych w przedszkolu poświęconych zapoznaniu dzieci z symbolami narodowymi (flaga, hymn, godło, mapa Polski).
 • Akcja "Pocztówkowe przedszkole" - utworzenie mapy miast Polski w wyniku korespondencji z 30 przedszkolami z terenu całej Polski.
 • Wykonanie narodowych kotylionów.
 • "Legendy Polski" - moja książeczka.
 • Udział w „Festiwalu Piosenki Polskiej” organizowanym przez CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej.
 • Nauka poloneza, historia tańca, prezentacja ogólnoszkolna.
 • „Moja mała ojczyzna” – wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony – poznanie miejsc pamięci narodowej.
 • Odśpiewanie hymnu w ramach akcji MEN Rekord dla Niepodległej 9 XI 2018r. o godz. 11.11.
 • Zakończenie działań zdmuchnięciem świeczek 100 na torcie urodzinowym i wspólna degustacja smakołyka.

Cykl ekologicznych zajęć w przedszkolu - "Dlaczego smog jest groźny jak smok?".


W ramach realizacji zadania wynikającego z przekazania oczyszczacza powietrza dla przedszkola w dniu 12.10.2018r. miał miejsce happening ekologiczny związany z akcją edukacyjną dotyczącą zanieczyszczenia i ochrony powietrza. W tygodniach poprzedzających to wydarzenie, dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć pt „Dlaczego smog jest groźny jak smok?” Wychowawczynie grup przedstawiły dzieciom opowiadanie „O kominie, który przestał dymić”. Po wysłuchaniu dzieci oglądały ilustracje dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz wysłuchały pogadanki na temat skąd się biorą zanieczyszczenia w powietrzu. Następnie podzieliły ilustrację na te, które sprzyjają środowisku oraz te, które środowisku szkodzą. Na zakończenie akcji dzieci obejrzały film o smogu i jego negatywnych skutkach na zdrowie pod tytułem: „Air Pollution – zanieczyszczenia powietrza”, po którym przedszkolaki metodą „burzy mózgów” stworzyły definicję powietrza. Punktem kulminacyjnym było obejrzenie oczyszczacza i wyjaśnienie dzieciom do czego służy.
Była również chwila na zrobienie zdjęć.
Wśród rodziców przeprowadzono akcję promocyjną w trakcie której zostali oni poinformowani o tym , że nasze przedszkole otrzymało od Marszałka Województwa Małopolskiego oczyszczacz powietrza w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Przeprowadzono pogadankę nt. zakazu palenia śmieci i związanych z tym tematem zagrożeń dla zdrowia całej rodziny i społeczności lokalnej. Poinformowani zostali również o założeniu na terenie przedszkola czujnika jakości powietrza w ramach współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz możliwości sprawdzenia czystości powietrza na stronie www.tymoddycham.uj.edu.pl

16 października -Wizyta przedszkolaków w straży pożarnej.


W dniu 16 października 2018 roku, dzieci z przedszkola wraz z wychowawczyniami i grupą rodziców wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, aby poznać tajniki pracy strażaków.
W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przez chwilę uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i uderzając w gong alarmowy. Z przejęciem obserwowały, jak strażacy wyjeżdżają na akcję ratowniczą.
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem podczas którego nabyły cenną wiedzę, która utrwalana będzie przy każdej okazji. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie wykonaną laurkę i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.
Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny, to bardzo im się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

->


25 września - Do Hymnu.


Miło nam poinformować, że 25 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Tego arcyskomplikowanego zadania podjęła się pani Beata Oczkowska. Dzielnie wspierały ją wychowawczynie klas IV-VIII dopingując swoich uczniów do efektywnego uczenia się tekstów na pamięć. A trzeba przyznać, że tekstu było sporo ... wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", "Roty" oraz "Marszu Polonia".
Przesłuchanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym, która gości nas od początku września w swoich podwojach.
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowanie Panu Dyrektorowi Markowi Ziębie za wyrażenie zgody na przeprowadzenie tego przedsięwzięcia i okazaną pomoc.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pieśni a capella na żywo i bez akompaniamentu, ale na szczęście z udziałem nauczyciela prowadzącego. Wykluczono możliwość użycia nagłośnienia i playbacku.
Jury przybyło w składzie dwuosobowym: pani prof. Barbara Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi i pan Krzysztof Kozłowski, ogólnopolski koordynator akcji. Jeszcze na długo przed umówioną godziną przesłuchania zjawili się uczniowie z klasy czwartej, lekko stremowani, ale zadowoleni. Towarzyszyli im rodzice, którzy wspierali dzielnie swoje pociechy i oczywiście dopingowali. Do nich dołączyli uczniowie z klas V-VIII wraz z wychowawcami i pani Dyrektor Dorota Kawaler. Humory wszystkim dopisywały. Oczekiwaliśmy jeszcze z niecierpliwością zaproszonych gości.
Na przesłuchanie przybył dr hab. inż. Augustyn Ormanty, Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, pani Brygida Paw, przewodnicząca Rady Rodziców i Rodzice.
W końcu poproszono nas o wykonanie pieśni. Cisza i skupienie ustąpiły melodii, którą zaintonowali nasi uczniowie. Śpiewali pięknie, głośno i dynamicznie. Po zakończeniu otrzymali gromkie brawa i usłyszeli bardzo pochlebne opinie z ust jury i zaproszonych gości. Było nam bardzo miło, że jesteśmy jedną z 559 szkół, które zgłosiły się do konkursu i jedną z 300 szkół zakwalifikowanych do tegorocznych przesłuchań. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zgłosić do konkursu i ponownie zaśpiewać.