Rok szkolny 2019/2020


Po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku w nadzwyczajnej sytuacji – w okresie pandemii. Jednak rodzice w ramach Klubu Czytających Rodziców i tym razem nie zawiedli. Nie było co prawda wizyty w przedszkolu, ale każdy rodzic w okresie trwania XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom miał okazję usiąść ze swoim dzieckiem nad wybraną książeczką.
W tym roku preferowane były książki o zwierzętach,… ale nie tylko. Nasze dzieci wybierały przede wszystkim to, co ich interesuje. Akcję w domu pięknie zobrazowały zdjęcia i ilustracje do przeczytanych utworów.

Rok szkolny 2018/2019


„Klub czytających rodziców” cd.

„Klub czytających rodziców” działa w naszej placówce od wielu lat i został utworzony w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” wspomagającej rozwój mowy i myślenia dzieci w wieku przedszkolnym. Członkami klubu mogą zostać rodzice, którzy wyrażą chęć głośnego czytania literatury dziecięcej w poszczególnych grupach wiekowych.
Jak podkreślają specjaliści czytanie otwiera dostęp do skarbnicy ludzkiej myśli i wiedzy. Niezwykle ważne jest, by nawyk czytania i miłość do książek zaszczepić już w dzieciństwie. Dzięki takim spotkaniom rodzice zwiększają swoją świadomość o roli głośnego czytania dzieciom, które wpływa na ich wszechstronny rozwój. Stymuluje rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, poszerza zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć dziecka, pobudza do kreatywności, tworzenia rzeczywistości poprzez słowa i różne pomysły działań - dziecko samo kreuje swoje zabawy na podstawie tego, co zapamiętało z bajek.
Zapisując to działanie w programie naszego przedszkola, pragnęłyśmy również wzmocnić więź emocjonalną pomiędzy dorosłymi i dziećmi, zachęcać dorosłych do głośnego czytania dzieciom, wpłynąć na wszechstronny rozwój dziecka, rozwijać i utrwalać zainteresowania, potrzeby i nawyki czytelnicze, włączyć rodziców w życie grupy.
Podczas spotkań z rodzicami dzieci z uwagą słuchają czytanych bajek i gromkimi brawami dziękują gościom za przybycie i zapraszają ponownie. Bardzo serdecznie dziękujemy 10 rodzicom ze starszej grupy oraz 11 rodzicom z młodszej , którzy w kwietniu i maju czytali dzieciom bajki .

Rok szkolny 2015/2016


Czytanie to świetna zabawa.


Rankiem 10 czerwca o godz. 10.00 uczniowie naszej szkoły wraz z osobami towarzyszącymi zebrali się na boisku szkolnym, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Ta niezwykła promocja czytelnictwa na skalę kraju. Została wymyślona i zorganizowana przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”.
Na naszym szkolnym gruncie akcję zaplanowały „panie od książek”: Beata Oczkowska i Dorota Karcz.
Boisko przed szkołą i świeża trawa były tłem i świadkiem wspólnego czytania. Każdy z nas czytał to, na co miał ochotę. Każda z klas chciała się wyróżnić, więc „zagrała kolorami” – ubrała się w wybranym kolorze i przyniosła książki z okładkami również w tym samym kolorze! Duże brawa za pomysł! Z okna biblioteki szkolnej zrobiliśmy piękne zdjęcie, które udokumentowało frekwencję nietypowych czytelników. Następnie zespoły klasowe przystąpiły do śmiesznych i żartobliwych zadań, oczywiście z książką w roli głównej. Budowano klasowe wieże książkowe, urządzono tor wyścigowy z książką na głowie i zapisano absurdalny tekst, który powstał z pierwszych wyrazów z 10 strony czytanych książek. Na zakończenie uczniowie i zaproszeni goście połączyli się trzymanymi w rękach książkami i utworzyli „książkowy łańcuch” wokół szkoły.
Wszyscy bawiliśmy się doskonale. Okazało się, że dziecko plus książka nie równa się przymus ani nacisk. Dzisiejsza akcja pokazała, że czytanie nie sprawia trudności organizacyjno-logistycznych – można czytać nawet na boisku szkolnym, a także, że książka znajduje się wprost na wyciągnięcie ręki. Czytanie to świetna zabawa!Klub czytających rodziców.


W naszym przedszkolu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom działa „Klub Czytających Rodziców”.
Zaproszeni rodzice przez cały kwiecień i maj dwa razy w tygodniu w każdej z grup przedszkolnych czytają dzieciom wierszyki i bajeczki.
Zadaniem klubu jest rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat, poznanie utworów literatury dziecięcej (wiersze, bajki, baśnie), kształtowanie poczucia poszanowania książki, uświadomienie wartości płynących z głośnego czytania dzieciom, rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni, przedstawianie w formie plastycznej wrażeń z wysłuchanych utworów.
Założycielki klubu utworzyły specjalne miejsce, czyli "Kącik wymiany książek” - jest to miejsce w holu przedszkola, wyposażone w stolik i krzesełko. Znajdują się w nim różne książeczki dla dzieci, które można wypożyczyć do poczytania, a następnie odnieść z powrotem i wypożyczyć następne. Kącik cieszy się dużym zainteresowaniem. Korzystają z niego dzieci wraz z rodzicami podczas przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola. W holu przedszkola pojawiła się gazetka ścienna dla rodziców, przedstawiająca wartości czytania dzieciom, zamieszczono wykazu literatury dla dzieci.Rok szkolny 2013/2014


CZERWONY KAPTUREK


4 lutego mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy przedstawienie "Czerwonego Kapturka" w wersji angielsko-polskiej.
Z myślą o najmłodszych widzach pani Anna Maślanka i pani Dorota Karcz przygotowały bajkę według znanego wszystkim scenariusza.
Zaproponowana przez nie wersja popularnej historii była świetną okazją do zabawy i nauki języka angielskiego.
Dzieciaki zobaczyły i Czerwonego Kapturka, i mamę, i wilka, i gajowego, i babcię, no i koszyk - wszystko było jak trzeba.
Młodzi aktorzy dzielnie zmagali się z językiem angielskim, grą i tremą.
Równocześnie tekst w języku polskim był wyświetlany w postaci prezentacji multimedialnej dla tych, którzy jeszcze nie są biegli w posługiwaniu się językiem angielskim.
Nowością było też to, że publiczność brała udział w przedstawieniu. We właściwym momencie przedstawienia pani Maślanka pokazywała plakietkę z emotikonami, a wtedy widzowie krzyczeli: uważaj, brawo, puk-puk, ok. Było wesoło, głośno i ciekawie!
Okazuje się, że angielski nie jest wcale taki straszny!
Serdeczne podziękowania należą się aktorom i narratorkom:
Czerwony Kapturek - Weronika Górecka
Mama - Joanna Opyrchał
Babcia - Martyna Kasiarz
Leśniczy - Dawid Gaura
Wilk - Filip Moskała
Narratorki - Julia Maślanka i Julia Szczęsny
Brawo! Czekamy na ciąg dalszy.